31 lipca 2009

Rowerowa Metamorfoza

„Lato z Metamorfozami – poznaj okolice Gliwic". Taką nazwę nosi organizowana już po raz trzeci impreza krajoznawcza, której pomysłodawcą jest stowarzyszenie "Gliwickie Metamorfozy". W każdą niedzielę wakacji (2.08 - Ujazd, Góra Św. Anny, 9.08 - Świbie, Wiśnicze, 16.08 - Toszek, Kotliszowice, 23.08 - szlakiem granicy z 1939 roku i 30.08 - zakończenie i podsumowanie rajdu na parkingu przy CH Arena) każdy może wziąć w niej udział. Warunek podstawowy: należy mieć rower.
– Co tydzień proponujemy ciekawy, kilkudziesięciokilometrowy szlak. Przebycie go w całości nie jest obowiązkowe! Chętni mogą wyruszyć w trasę z przewodnikiem Klubu Kolarskiego im. Władysława Huzy, a także przejechać szlak na własną rękę lub np. spakować rower do samochodu i pojeździć dwukołowcem na wybranych odcinkach. Tak jak w ubiegłych latach premiujemy zaliczenie specjalnych przystanków – przypomina reguły imprezy Małgorzata Malanowicz z „Gliwickich Metamorfoz”. Przy trasie ustawiane są dwa punkty kontrolne, czynne od 10.00 do 15.00. Każdy, kto do nich dotrze, otrzyma pamiątkową pocztówkę oraz wpis premii do legitymacji. Dla osób, które zgromadzą najwięcej punktów za udział w rajdach, przewidziano
atrakcyjne nagrody.
– W najbliższą niedzielę, 2 sierpnia, szykujemy nie lada gratkę: rowerową eskapadę na Górę Św. Anny! Trasa jest długa, dlatego uczestnicy grupy prowadzonej przez przewodników z Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK wystartują tym razem z Rynku o godzinie 8.00. Rajdowiczom indywidualnym, którzy nie będą pewni swoich sił, proponujemyudanie się do Strzelec Opolskich pociągiem odjeżdżającym z Gliwic o godzinie 9.03 lub zrezygnowanie w tym dniu z roweru na rzecz samochodu – zachęcają organizatorzy. Dodają, że drugi punkt kontrolny zostanie zlokalizowany w miejscowości Ujazd, przed Urzędem Gminy.

Mapy z przebiegiem trasy na Górę Św. Anny dostępne tutaj.
Regulamin imprezy oraz pozostałe informację dostępne tutaj.

28 lipca 2009

Manifest

Obywatele! Na rowery!

W całej Europie rower przeżywa swój renesans. W wielu krajach stał się on wręcz symbolem dobrego smaku, nowoczesnego myślenia, otwartości... W Holandii, w Niemczech, w Czechach czy w Austrii powstały rządowe programy wspierania ruchu rowerowego, a rower stał się ważnym elementem polityki transportowej tych krajów. Miasta i całe regiony połączone są setkami kilometrów tras rowerowych. Dziesiątki tysięcy Europejczyków codziennie rowerem dojeżdżają do pracy, do szkoły, na zakupy...


Chcemy nowoczesnego Śląska! Śląska z przyjaznymi, otwartymi i czystymi miastami! Śląska z Silesią! Silesii z rowerami! Jak Paryż, jak Berlin, jak Amsterdam!
Chcemy bezpiecznych ścieżek rowerowych w miastach.
Chcemy nowoczesnej infrastruktury rowerowej w regionie.
Chcemy aktywnej prorowerowej polityki w województwie śląskim.

Tworzenie nowoczesnej infrastruktury drogowej uwzględniającej ruch rowerowy leży w interesie nas wszystkich - rowerzystów, kierowców i pieszych!
Wiemy jak to zrobić!

Jesteśmy dziennikarzami, lekarzami, projektantami, architektami, nauczycielami, inżynierami, studentami...
Jesteśmy rowerzystami
Służymy naszą wiedzą i doświadczeniem. Włączymy się aktywnie do realizacji prorowerowych działań w województwie śląskim.

Przyłącz się do nas! Przecież masz rower!

Inicjatywa „Obywatele! Na rowery!”. Aby przyłączyć się do Manifestu zarejestruj się stronie obywatelenarowery.pl

27 lipca 2009

Poradnik projektanta. Szerokość i skrajnia.

Ścieżka rowerowa, tak jak jezdnia posiada swoje przepisowe szerokości i skrajnie, które powinny być zachowane, aby droga była bezpieczna dla jej użytkowników. Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Polsce szerokość ścieżki zależna jest od jej rodzaju. Ścieżki jednokierunkowe powinny mieć szerokość co najmniej 1,5 metra, ścieżki dwukierunkowe co najmniej 2,0 metry, a ścieżki pieszo-rowerowe co najmniej 2,5 metra. Dodatkowo na łukach konieczne są poszerzenia co najmniej o 0,5 metra, aby rowerzyści bezpiecznie mogli się mijać. W odległości do 0,5 metra od krawędzi ścieżki nie powinny się znajdować żadne elementy o wysokości powyżej 5 cm. Bowiem każda wyższa przeszkoda może utrudniać przejazd krawędzią ścieżki co automatycznie zmniejsza jej szerokość funkcjonalną. Słupki separujące ruch rowerowy od ruchu samochodowego ustawione prostopadle do przebiegu ścieżki powinny być rozstawione co 1,5 metra. Niedopuszczalne jest wygrodzenie skośne względem toru ruchu. Ważna jest także skrajnia pionowa ścieżki rowerowej, która wynosi 2,5 m (znaki drogowe, gałęzie).

---------------------------------------------------------------------------------------
Przykład: Skrajnia pionowa i pozioma drogi rowerowej wzdłuż ulicy Portowej (odcinek żwirowy) nie jest zachowana w wielu miejscach. 

Skutek: Rowerzyści muszą zachować szczególną ostrożność. Może to prowadzić do wypadku. 

Rozwiązanie: Wyraźne oznakowanie przeszkód, których usunąć się nie da (np. betonowy element rury łączącej dwa brzegi rzeki Kłodnicy), przesunąć pozostałe elementy (np. znaki drogowe) lub w razie możliwości, usunąć je (słupy, gałęzie drzew).

23 lipca 2009

Sprawdzian?

Dziś po 3 tygodniach pobytu poza Gliwicami wróciłem w rodzinne strony. Pierwsze co zrobiłem to wyciągnąłem rower i postanowiłem się przejechać. Po 300 metrach złapałem 'kapcia'.
To złośliwość rzeczy martwych czy sprawdzian wierności jednośladom? :)

20 lipca 2009

3 mln w 3 lata

Według Wieloletniego Planu Inwestycyjnego na lata 2010 - 2013 uchwalonego przez Radę Miasta w Gliwicach na rozbudowę sieci dróg rowerowych w latach 2010 - 2012 przeznaczona zostanie kwota 3 000 000 złotych.

Aby zapoznać się z całym dokumentem kliknij tutaj.
Kod zadania: IR/13/2005/IR/7

18 lipca 2009

Poradnik projektanta. Spójność

Ścieżki rowerowe powinny być spójne. Wszelkie przerwy w ciągłości ich przebiegu oraz ich nieintuicyjny przebieg mogą powodować nieprzepisowe zachowania uczestników ruchu, a w skrajnych sytuacjach prowadzić do wypadków.

-------------------------------------------------------------
Przykład: Jednym z wielu miejsc, gdzie istnieje brak ciągłości ścieżki rowerowej jest skrzyżowanie ulic: Starogliwickiej, Staromiejskiej, Niepaszyckiej i Wyczółkowskiego. Od kilku lat od skrzyżowania wzdłuż ulicy Wyczółkowskiego prowadzi ścieżka rowerowa wytyczona wzdłuż chodnika. Wybudowana nowa ścieżka łącząca powyższy odcinek z ulicą Portową poprzez ulicę Niepaszycką powstała niedawno. Niestety projektanci zapomnieli o bezpiecznym przeprowadzeniu ruchu poprzez wymienione skrzyżowanie.
Skutek: Rowerzyści mają do wyboru: zejść z roweru i przeprowadzić bezpiecznie rower przez 3 przejścia dla pieszych lub wjechać na skrzyżowanie i pokonać je zgodnie z zasadami ruchu drogowego.
Rozwiązanie: Wytyczyć przejazd dla rowerów tak, aby zwiększyć bezpieczeństwo rowerzystów na tym 20-metrowym fragmencie i umożliwić przejazd bez konieczności zejścia z roweru.

17 lipca 2009

Strategia Wspierania Ruchu Rowerowego na Śląsku

Zapraszam wszystkich do zapoznania się z treścią Strategii Wspierania Ruchu Rowerowego na Śląsku, której autorem jest Alex Kopia. Pierwszy tego typu tekst w Polsce, który powinien stać się wzorcem nie tylko dla Górnego Śląska, ale także dla pozostałych regionów w naszym kraju. Autor przytacza przykłady zagraniczne, w których już zostały wprowadzone bardzo ciekawe rozwiązania promujące rower. Dodatkowo istnieje wiele podobieństw terenu Górnego Śląska do Zagłębia Ruhry, które wzorcowo rozwija infrastrukturę rowerową na swoim terenie.

Wszystkich zainteresowanych odsyłam do dokumentu. Link do niego znajduje się po prawej stronie u góry lub klikając tutaj.

14 lipca 2009

Statystyki wypadków i kolizji z udziałem rowerzystów

Poniższe dane zostały zgromadzone przez Stowarzyszenie Zielone Mazowsze i dotyczą wypadków w Warszawie. Lecz można je także traktować jako wyniki reprezentacyjne dla pozostałych polskich miast, także Gliwic. Powyższe informacje pojawiły się w czasopiśmie „Polskie drogi” (nr 5, maj 2008) w artykule Aleksandra Buczyńskiego pt. „Nieprzestrzeganie pierwszeństwa najczęstszą przyczyną wypadków rowerzystów”.
  • Zdecydowana większość wypadków I kolizji z udziałem rowerzystów ma miejsce za dnia (82 proc.). Również porównania do natężenia ruchu rowerowego nie wykazują zwiększonej liczby wypadków w nocy.
  • W dni powszednie zdarzenia z udziałem rowerzystów są o połowę częstsze niż w soboty i niedziele.
  • Zdecydowana większość (72 proc.) zdarzeń z udziałem rowerzystów to zdarzenia boczne pojazdów.
  • Najczęstszą przyczyną jest nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu, nieco częściej przez kierowcę samochodu niż rowerzystę.
  • Do zdarzeń często dochodzi na skrzyżowaniach z działającą sygnalizacją świetlną (28 proc. Ogółu zdarzeń). Jedynie niewielka część tych zdarzeń spowodowana jest wjechaniem na czerwonym świetle.
  • Ulice wyposażone w ścieżki rowerowe przodują w liczbie zdarzeń (5 z 10 ulic o największej liczbie zdarzeń).
  • Najwięcej zdarzeń z udziałem rowerzystów notowane jest w Śródmieściu; wyjątek stanowią wypadki śmiertelne, często notowane na umożliwiających rozwijanie większych prędkości trasach wylotowych.
Najczęstsze rodzaje zdarzeń drogowych z udziałem rowerzystów:
  • zderzenia boczne: 72%
  • najechania na pieszych: 12%
  • zderzenia tylne: 9%
  • najechania na nieruchomy pojazd: 2%
  • zderzenia czołowe: 2%
  • inne: 3%

11 lipca 2009

Nieznana Galaktyka

Na stronie internetowej Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach widnieje ogłoszenie o przetargu pt.: "Budowa zatok postojowych, miejsc do parkowania i parkingów na terenie osiedla Kopernika w Gliwicach - etap 1". Przy ogłoszeniu zamieszczono dokument przedstawiający mapę z rozmieszczeniem nowych miejsc parkingowych oraz projekty parkingów, które zostaną utworzone w pierwszym z dwóch etapów.
Warto zwrócić uwagę na nowe parkingi, które wchodzą w skład drugiego etapu prac. Wśród nich znalazła się między innymi ulica Galaktyki. Jest to krótka ulica, przy które stoją 3 bloku z 60 mieszkaniami. Niestety ilość miejsc parkingowych przy tych budynkach jest nieadekwatna do liczby pojazdów stąd nowy parking jest tu bardzo wskazany. Lecz należy także zwrócić uwagę, iż wzdłuż żwirowego placu, na którym obecnie parkują samochody przebiega droga rowerowa. Czy przy okazji prac budowlanych w tym miejscu projektant należycie zadba także o komfort rowerzystów? Czas pokaże. Projekt miejsc do parkowania przy ulicy Galaktyki nie jest jeszcze znany. Lecz z pewnością wrócę do tego tematu.


Wstępny plan nowych miejsc postojowych przy ulicy Galaktyki
(+ istniejąca droga rowerowa)

10 lipca 2009

Poradnik projektanta. Zakręty i profile

Rowerzyści średnio poruszają się około 30 km/h, tak więc projektując ścieżki rowerowe należy pamiętać iż łuk zakrętów nie powinien być mniejszy niż 20 m. Oczywiście możliwości w terenie nie zawsze na to pozwalają. Wówczas dopuszcza się promień nie mniejszy niż 4 metry, licząc od wewnętrznej krawędzi ścieżki. Dotyczy to zarówno przebiegu ścieżki jak i wjazdów i zjazdów ze ścieżki. Aby wykluczać zagrożenia wypadków i ewentualnych kolizji rowerzystów należy także zadbać o profil drogi tak by nie tworzyły się na niej kałuże.

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Przykład: Ścieżka rowerowa łącząca osiedle Kopernika z Centrum na wysokości ulicy Zbożowej w niebezpieczny sposób skręca pod kątem prostym, a widok dodatkowo utrudnia wysoki żywopłot. Kolejnym utrudnieniem jest zdeformowana nawierzchnia żwirowa, która dodatkowo utrudnia manewry zmuszając rowerzystów do znaczącej redukcji prędkości. Tego typu zakrętów jest znacznie więcej.

Skutek: Rowerzyści nie utrzymują stałej prędkości, mimo iż jest to obszar gdzie ruch samochodowy jest znikomy i teoretycznie pozwala na zwiększenie prędkości podróży.

Rozwiązanie: Ścieżkę rowerową można przesunąć o kilka metrów od żywopłotu (w stronę torów kolejowych) i wprowadzić ją w zakręt o znacznie większym profilu. Dodatkowo należy zadbać o nawierzchnię asfaltową, która zmniejszy ryzyko poślizgów i wypadków.

9 lipca 2009

Zygmuntowska do poprawy

Droga rowerowa wzdłuż ulicy Zygmuntowskiej pomiędzy osiedlami Kopernika i Literatów zostanie poprawiona. Obecnie na tym odcinku trwają prace drogowe związane z remontem zniszczonej jezdni. Jak informuje ZDM przy tej okazji zostanie poprawiona także droga rowerowa, która na tym odcinku przebiega w bardzo chaotyczny sposób. Od osiedla Kopernika droga rowerowa niejako prowadzi chodnikiem (lecz bez należytego oznakowania), a dochodząc do skrzyżowania ulic Zygmuntowskiej i Przyszowskiej prowadzi już krawędzią jezdni.
Droga rowerowa zostanie poprowadzona wzdłuż jezdni na chodniku. Niestety szczegółowe informacje na ten temat nie są jeszcze dostępne. Najprawdopodobniej nawierzchnia drogi rowerowej będzie się składać z płyt chodnikowych. Lecz ocenę projektu proponuję pozostawić na później, gdy poznamy szczegóły.

8 lipca 2009

Gliwicki samorząd promuje rower

"Ekologiczne Gliwice" - taką nazwę nadano cyklowi imprez rowerowych, które gliwicki samorząd przygotował na wakacje dla rodziców wraz z dziećmi. Celem wycieczek jest promowanie roweoru jako wygodnego i ekologicznego środka transportu oraz propagowanie wiedzy na temat ciekawych przyrodniczo miejsc na terenie miasta. Wśród atrakcji, jakie odwiedzą uczestnicy imprezy będą między innymi pomniki przyrody, miejskie parki, Las Dąbrowa oraz ciekawe ścieżki rowerowe położone na terenach leśnych. Jak informują przedstawiciele gliwickiego magistratu, dla osób biorących udział w eskapadach przygotowano atrakcyjne upominki.
Pierwszy rajd wyruszy w sobotę, 11 lipca, z Placu Mickiewicza. Początek – godz. 11:00 – Pojedziemy do rezerwatu przyrody w „Lesie Dąbrowa”. Trasa poprowadzi ścieżkami rowerowymi i polnymi drogami – zapowiadają organizatorzy.
Kolejne wycieczki z cyklu „Ekologiczne Gliwice” zaplanowano na 25 lipca, 8 i 22 sierpnia.

7 lipca 2009

Rowerem nad ulicą Rybnicką

Jeszcze w tym roku powinna rozpocząć się przebudowa skrzyżowania ulic Rybnickiej i Knurowskiej w zachodniej części dzielnicy Bojków. Koszt inwestycyjny zostanie poniesiony przez spółkę Auchan. Dobrą informacją dla rowerzystów jest fakt, iż w projekcie wiaduktu nad ulicą Rybnicką uwzględniono drogę rowerową.
Ulica Rybnicka stanowi gliwicki odcinek Drogi Krajowej nr 78 relacji Chmielnik - Chałupki (granica państwa) i stanowi często główną drogę dla dojeżdżających z gmin Knurów, Pilchowice, Rybnik. Ruch na niej w ostatnich latach znacząco wzrósł w związku z oddaniem pobliskiego węzła autostradowego Bojków na autostradzie A4. W najbliższych latach natężenie pojazdów na tym odcinku będzie nadal wzrastać w związku z budową nowego centrum handlowego Auchan i sklepów towarzyszących. Dlatego wiadukt nad ulicą Rybnicką z wydzielonym pasem dla rowerzystów jest w tym miejscu wskazany. Umożliwi bezkolizyjne przekroczenie ruchliwej ulicy Rybnickiej i z pewnością w przyszłości będzie stanowił element ciekawej i spokojnej ścieżki rowerowej, łączącej Gliwice z obszarami leśnymi.
Nie są jeszcze dostępne informacje dotyczące jego parametrów technicznych.
Informacja ta została potwierdzona w Zarządzie Dróg Miejskich w Gliwicach.

3 lipca 2009

Poradnik projektanta. Dopasowanie do warunków

Duże oszczędności do miejskiej kasy może wnieść odpowiednie dostosowanie rodzaju ścieżek rowerowych do warunków drogowych, ponieważ nie zawsze zasadne jest budowanie wydzielonej ścieżki rowerowej wzdłuż jezdni o małym natężeniu ruchu pojazdów. Przy drogach o średnim natężeniu ruchu samochodów warto zastosować pasy rowerowe wydzielone na jezdni, zabezpieczone dodatkowo separatorami ruchu. Natomiast na jezdni o małym natężeniu ruchu samochodów (np. w sferze zamieszkałej) rowerzyści mogą korzystać z jezdni przy jednoczesnym uspokojeniu ruchu pojazdów.

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Przykład: dobrym rozwiązaniem jest np. wytyczenie drogi rowerowej wzdłuż ulicy Tarnogórskiej, która jest ruchliwą trasą wylotową z miasta. W miejscach gdzie ruch jest mniejszy (np. ulice: Kurpiowska, Elsnera, Stepowa, Kuźnicka) ruch rowerowy jest wytyczony jezdnią.

Skutek: Ogranicza się w ten sposób niewłaściwe wydatkowanie publicznych pieniędzy na wydzielone ścieżki rowerowe w miejscach, gdzie jest to niepotrzebne.

Sugestie: wytyczanie drogi rowerowej wzdłuż jezdni powinno iść w parze z oznakowaniem poziomym w postaci wyraźnego pasa dla rowerzystów. Tak by nie dochodziło do sytuacji niebezpiecznych dla wszystkich użytkowników jezdni.