13 marca 2012

Rowerowa Szkoła - inauguracja ogólnopolskiego projektu edukacyjnego w Gliwicach

12 marca br. w III Liceum Ogólnokształcącym im. W. Styczyńskiego w Gliwicach odbyły się warsztaty tematyczne z zakresu popularyzacji ruchu rowerowego wśród uczniów gliwickich szkół. Uczestnikami spotkania byli nauczyciele gliwickich szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich. Tym samym zainaugurowany został kolejny edukacyjny projekt skierowany do gliwickiej młodzieży realizowany przez stowarzyszenie Śląska Inicjatywa Rowerowa.

Opis i cel projektu

„Rowerowa Szkoła” to ogólnopolski projekt edukacyjnym skierowany do dzieci i młodzieży liceów, gimnazjów i ostatnich klas szkół  podstawowych. Podstawowymi celami projektu są: promocja codziennej jazdy rowerem wraz z praktyczną podpowiedzią jak to robić bezpiecznie oraz zainicjowanie i wsparcie zmian w szkołach, aby stały się one bardziej przyjazne rowerzystom. Istota projektu polega na ukazaniu odbiorcy szerszego kontekstu powszechnego wykorzystywania roweru, jego oddziaływania na stan środowiska, nasze zdrowie, powszechną mobilność, bezpieczeństwo na drogach, a także wpływu aktywności obywatelskiej rowerzystów na politykę transportową.

Czas trwania

Czas trwania projektu obejmuje rok szkolny 2011/2012 (I edycja konkursu IV-VI 2012), oraz rok szkolny 2012/2013.

Relacja

W warsztatach tematycznych wzięła udział grupa ponad 20 nauczycieli zgłaszając do projektu zróżnicowane pod względem wieku grupy uczniów. Zajęcia przygotowane zostały przez Roberta Jędrzejczaka (Śląska Inicjatywa Rowerowa) oraz Cezarego Grochowskiego (Wrocławska Inicjatywa Rowerowa). Wszyscy uczestnicy zapoznani zostali z założeniami projektu "Rowerowa Szkoła" w tym z ideą projektu, dostępnymi scenariuszami lekcji i międzyprzedmiotową ścieżką edukacyjną, broszurą edukacyjną i dostępną prezentacją multimedialną. Ważnym elementem projektu jest także konkurs skierowany do szkół, nauczycieli i uczniów, w którym przewidziane zostały bardzo atrakcyjne nagrody. Informacje na temat konkursu dostępne są na stronie projektu w zakładce "Konkurs".

Więcej informacji nt. Rowerowej Szkoły oraz konkursu znajdziecie na oficjalnej stronie projektu: http://rowerowaszkola.miastadlarowerow.pl/


Uwaga, jeśli Twoja szkoła nie została jeszcze zgłoszona do projektu to nadal może to zrobić. Poproś swojego nauczyciela o kontakt z koordynatorem projektu na terenie woj. śląskiego (Robert Jędrzejczak - kontakt) i dołączcie do ogólnopolskiego projektu edukacji prorowerowej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz