16 lipca 2012

Parkowanie na drogach dla rowerów

Prawo jednoznacznie nakłada na rowerzystę obowiązek jazdy po drodze dla rowerów, jeśli jest ona wyznaczona dla kierunku w którym porusza się rowerzysta. Równocześnie istnieje zakaz zatrzymywania się i postoju na drogach dla rowerów. Niestety w praktyce zdarza się, że droga dla rowerów jest wykorzystywana jako miejsce parkingowe (fot. 1). Co wtedy należy zrobić?
Fot. 1. Nielegalne parkowanie na drodze dla rowerów przy ulicy Pionierów. Rowerzysta nie ma możliwości kontynuowania jazdy zgodnie z przepisami

Proponuję telefon do Straży Miejskiej (tel. 986). Zgłoszenie musi zostać przyjęte, co będzie widoczne na drugi dzień na stronie www.smgliwice.pl, gdzie są publikowane dane dotyczące zgłoszonych zdarzeń (fot 2).

Fot. 2. Statystyki zgłoszeń publikowane przez Straż Miejską zawierają kategorię dedykowaną parkowaniu na DDR

Co się dzieje dalej? Straż Miejska może pouczyć kierowcę, wystawić mandat, a nawet usunąć pojazd na koszt właściciela. Po zgłoszeniach dotyczących ulicy Pionierów otrzymałem informację, że rejon ten będzie regularnie monitorowany przez funkcjonariuszy. Od efektów będą zależały dalsze kroki:

 1. jeśli to był pojedynczy incydent - można przyjąć, że problem nie istnieje,
 2. jeśli samochody parkują tam regularnie (a tak jest, z uwagi na pobliskie ogródki działkowe i pomimo tego, że 200 metrów dalej można legalnie zaparkować) - będzie podstawa do rozmów o ewentualnym montażu słupków uniemożliwiających wjazd samochodów,
Najważniejsze, aby przypadki parkowania na drodze dla rowerów zgłaszać. Pozwoli to na oszacowanie skali zjawiska i wypracowanie rozwiązań korzystnych dla wszystkich użytkowników dróg.

6 komentarzy:

 1. w statystykach za wczoraj (2012-07-17) pojawiła się interwencja związana z parkowaniem na drodze dla rowerów. Zachęcam do zgłaszania takich przypadków pod tel. 986

  OdpowiedzUsuń
 2. kolejne zgłoszenie, tym razem za 2012-07-23

  OdpowiedzUsuń
 3. i kolejne zgłoszenie z 2012-09-12

  OdpowiedzUsuń
 4. i kolejna interwencja z 2012-09-20

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zszokowało mnie to zdjęcie. Chyba zarządca drogi nie wyznaczył drogi dla rowerów na nieutwardzonej nawierzchni (ziemia). Toż to jest jakieś klepisko. Skandal.

   Usuń