26 lutego 2012

Rusza kolejna edycja "Rowerowej Szkoły" w Gliwicach

Druga edycja projektu "Rowerowa Szkoła" ponownie zawitała do Gliwic. Jego celem jest popularyzacja bezpiecznego wykorzystywania roweru jako codziennego środka komunikacji oraz zainicjowanie i wsparcie zmian w szkołach, aby stały się one bardziej przyjazne rowerzystom.

Istotą projektu jest wykorzystanie roweru jako motywu edukacyjnego służącego uświadomieniu uczniom ważnych wyzwań XXI wieku, takich jak: kryzys energetyczny, degradacja środowiska czy konieczność redukcji emisji gazów cieplarnianych w związku ze zmianami klimatycznymi. Proponowane działania edukacyjne nastawione są na promocję idei zrównoważonego transportu poprzez ukazanie szerszego kontekstu użycia roweru. Uczestnicy mają możliwość zrozumienia podstawowych funkcji systemu transportowego miasta oraz wypływu różnych środków transportu na środowisko, mobilność i jakość naszego życia, a także dowiedzieć się o możliwościach wpływu mieszkańców na politykę transportową swojego miasta.

Karta zgłoszenia - otwórz (.pdf)


W ramach projektu przewidziano:
  • przeprowadzenie na terenie szkół prelekcji na temat roli roweru w systemie transportowym nowo-czesnego miasta oraz praktycznych zasad bezpiecznej jazdy (zajęcia prowadzone przez naszych edukatorów – praktykujących rowerzystów);
  • bogaty pakiet scenariuszy edukacyjnych powiązanych z różnymi przedmiotami szkolnymi, których motywem przewodnim jest rower, zawierający również praktyczne instrukcje działań prorowerowych angażujących dzieci i młodzież;
  • broszurę, prezentację multimedialną, filmy edukacyjne na temat bezpiecznej jazdy rowerem oraz inne pomoce dydaktyczne (w/w materiały mogą służyć realizacji międzyprzedmiotowej ścieżki edukacyjnej na temat zrównoważonego transportu);
  • profesjonalne interaktywne narzędzia do przeprowadzenia rowerowego audytu szkoły i okolicy (tzw. planu zrównoważonej mobilności) – z możliwością otrzymania odpowiednich certyfikatów;
  • bieżące wsparcie merytoryczne dla podjętych w szkole działań;
  • konkurs z atrakcyjnymi nagrodami dla najaktywniejszych nauczycieli, uczniów, klas oraz wyróżnionych palcówek (m.in. stojaki rowerowe wraz z systemem monitoringu). Zainteresowanych zapraszamy na szkolenie inauguracyjne, na którym będzie można zapoznać się ze szczegółami programu, zasadami uczestnictwa w projekcie oraz z narzędziami interaktywnymi do przeprowadzania rowerowego audytu szkoły.
W ramach pierwszej części projektu zostanie zorganizowane spotkanie nauczycieli z Gliwic i pozostałych gmin woj. śląskiego zainteresowanych udziałem w projekcie. Udział w szkoleniu oraz w projekcie jest bezpłatny.

Czas i miejsce szkolenia Gliwice, 12 marca 2012r.
godz. 16:00-19:00
III Liceum Ogólnokształcące
ul. Gierymskiego 1,
44-100 Gliwice
Organizatorzy: Stowarzyszenie Śląska Inicjatywa Rowerowa oraz Stowarzyszenie Wrocławska Inicjatywa Rowerowa

Nieobecność przedstawiciela szkoły na spotkaniu nie wyklucza dalszego włączenia się do projektu, jednakże w przypadku większej liczby zgłoszeń pierwszeństwo będą miały placówki, których przedstawiciele wzięli w nim udział. Możliwe jest wzięcie udziału we wszystkich lub w wybranych elementach projektu. Karta zgłoszenia na szkolenie, którą po wypełnieniu prosimy odesłać mailem na adres: poczta@rowerowy.slask.pl .

Więcej informacji pod numerem telefonu: 511142970.
Osoba kontaktowa: Robert Jędrzejczak.

Informacja dla uczniów: Jeśli jesteście chętni, aby i wasza szkoła wzięła udział w projekcie poproście swojego nauczyciela o zgłoszenie klasy do udziału w "Rowerowej Szkole". Dla aktywnych uczestników zajęć przewidziano nagrody i gadżety rowerowe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz