2 maja 2013

Rowerowa Gra Miejska "Gliwice 2013" - relacja

Rowerowa Gra Miejska „Gliwice 2013”odbyła się w minioną sobotę 27 kwietnia w Gliwicach. Organizatorem był Turystyczny Klub Kolarski PTTK im. W. Huzy w Gliwicach wraz z Miastem Gliwice i Radami Osiedlowymi.

Jak każda rowerowa gra miejska tak i ta jest grą strategiczną. To znaczy, że każdy Zespół sam wybierał trasę przejazdu tak by odwiedzić jak najwięcej gliwickich Osiedli, zaliczyć zadania w wyznaczonych Bazach Gry i poruszać się przy tym tak, by przejechać jak najwięcej kilometrów po drogach rowerowych. Zespoły po odebraniu na gliwickim Rynku map i kart zadaniowych wyruszyły o godzinie 9.oo w trasę. W Bazach Gry czekały na nich zadania do wykonania. Było ich osiem.
Gospodarzami były Rady Osiedlowe Łabęd, Zatorza, Starych Gliwic, Czechowic, Sikornika. Na Osiedlu Sośnica Bazę przygotował radny Jan Pająk. Pytania na które musieli odpowiedzieć uczestnicy Gry dotyczyły znajomości odwiedzanych dzielnic jak i ekologii. Dwie Bazy przygotowały firmy rowerowe; Bike Atelier z ul. Dolnych Wałów i PiR Sport z ul. Toruńskiej. Tam sprawdzono wiedzę zawodników z kolarstwa i obowiązkowego wyposażenia rowerów. Uczestnikami Gry były Zespoły składające się z dwóch do pięciu zawodników. Wśród nich prawie profesjonalna grupy, ale także wiele rodzin z dziećmi jak i drużyny reprezentujące gliwickie szkoły. Na metę Gry dotarło trzydzieści Zespołów. W przeważającej części uczestnikami byli Gliwiczanie, chociaż były też dwa zespoły z Katowic. W sumie 130 uczestników.

Najlepsze zespoły zrobiły około 60 km w tym do 35km po drogach rowerowych. Ale były też zespoły,te z kilkuletnimi dziećmi, które przejechały 16km w tym 10km po drodze rowerowej. Czas Gry był ograniczony. Do godziny 13.00 zespoły musiały stawić się na mecie na Placu Krakowskim.

Gościem specjalnym uczestników Gry był Paweł Bernas. Gliwicka gwiazda kolarstwa szosowego. Vice Mistrzem Polski w szosowym wyścigu ze startu wspólnego młodzieżowców (2012). Reprezentantem Polski na Tour de Pologne. Obecnie kolarz zawodowej grupy kolarskiej BDC MarcPol Team, który bardzo interesująco przez ponad półgodzinny odpowiadał na pytania uczestników. Na mecie Gliwicka Straż Miejska znakowała rowery. Ustawiła się tam długa kolejka.

W klasyfikacji generalnej zwyciężył Zespół „Hornet” w składzie; Władysław Stawiarczyk i Jarosław Szerszeń. Miejsce drugie Zespół „Tandem” Teska Maria i Marek. Miejsce trzecie „Opel team” w składzie Pasternak Zbigniew, Paś Zbigniew, Dziubański Grzegorz, Sielski Jarosław, Krzysztof Maślana. Obdarowano dyplomami i upominkami Zespoły szkolne i dzieci biorące udział w Grze.

Kolarski Klub Turystyki im. Władysława Huzy PTTK Gliwice znany jest z promowania roweru jako formy rekreacji i organizowania wycieczek turystycznych. Teraz pokazał nowy sposób myślenia o rowerze, nie tylko jako o pojeździe do zastosowań rekreacyjnych, ale także jako o praktycznym środku transportu. Tą Grą zwrócił uwagę, że inwestowanie w komunikację rowerową jest ważne i opłacalne dla miasta jako całości., może ograniczyć emisję spalin do atmosfery, zmniejszyć korki na ulicach, wpłynąć pozytywnie na przestrzeń publiczną Gliwic.

Plakat wydarzenia
Gra była elementem obchodów 55-lecia Kolarskiego Klubu Turystycznego PTTK Gliwice im. W. Huzy.

Zapraszam na stronę Rowerowej Gry Miejskiej „Gliwice 2013” www.facebook.com/rowerowagramiejska


Tekst: Witold Czempiel (Komandor Gry)

1 komentarz:

  1. Świetna zabawa, ale do reportażu wkradł się błąd. W Gliwicach nie ma 35 km dróg rowerowych, czyli dróg tylko dla rowerów. Są trasy rowerowe, które prowadzą po ogólnodostepnych drogach i ulicach oraz ciągach pieszo-rowerowych. Tych ostatnich też nie ma 35 km. Autora odsyłam do definicji zamieszczonych na Rowerowych Gliwicach :-)
    http://www.rowerowegliwice.pl/p/definicje.html

    OdpowiedzUsuń