13 stycznia 2013

Rowerem na... Politechnikę Śląską

www.polsl.pl
Dziś sprawdzamy jakie są możliwości dojazdu rowerem na zajęcia na Politechnice Śląskiej. Młode osoby najczęściej nie dysponują własnym samochodem, a natężenie ruchu w Gliwicach również nie zachęca aby rano w i południe poruszać się po centrum. Jedną z możliwości są dojazdy rowerem, tym bardziej, że rowerzyści mogą korzystać z ulicy Akademickiej (po naszej interwencji, zobacz >>), która nie jest dostępna dla samochodów. Dodatkowo niedługo powinna zostać udostępniona możliwość jazdy na wprost w Akademicką ze Strzody (zobacz >>). Jak zatem wygląda możliwość zaparkowania roweru pod poszczególnymi budynkami?


Pod Wydziałem Górnictwa i Geologii nie znalazłem żadnego miejsca do zaparkowania roweru (fot. 1).
Fot. 1. Wydział Górnictwa i Geologii

Przy wejściu na Wydział Elektryczny (chodzi o część w budynku Wydziału Górnictwa i Geologii) znajduje się "stojak", do którego nie można bezpiecznie przypiąć roweru (fot. 2). Podobnie jak przy części wydziału po drugiej stronie ulicy (fot. 3). Tu jednak sytuację ratuje solidna krata, do której już można solidnie przypiąć rower (fot. 4).
Fot. 2. Boczne wejście do budynku Wydziału Górnictwa i Geologii

Fot. 3. Wejście na Wydział Elektryczny

Fot. 4. Kraty dna Wydziale Elektrycznym o których można przypiąć rower

Kolejny to Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki (fot. 5). Tu jest dostępny stojak przypominający te z Kąpieliska w Czechowicach (zobacz >>). Roweru nie można bezpiecznie nie tylko przypiąć, ale nawet postawić. W moim przypadku koło z tarczą hamulcową ledwo się zmieściło. Do tego dochodzi możliwość przewrócenia się na siebie rowerów gdy będą ustawione w takim stojaku.
Fot. 5. Wydział AEiI

Na Wydziale Budownictwa (fot. 6) nie zauważyłem żadnych stojaków, podobnie jak pod tzw. Nową Halą  (fot. 7) oraz Biblioteką Główną (fot. 8). Co ciekawe w okolic biblioteki poustawiano sporo słupków mających ograniczyć parkowanie na trawnikach i chodnikach. Gdyby tylko co druga para słupków posiadała poziomą belkę zyskalibyśmy znaczną liczbę miejsc parkingowych dla rowerów.
Fot. 6. Wydział Budownictwa
Fot. 7. Nowa Hala
Fot. 8. Wejście do Biblioteki Głównej


Pod budynkiem Wydziału Mechanicznego Technologicznego znalazłem dwa zadaszone parkingi. Tak, dwa i do tego zadaszone (fot. 9 oraz fot. 10). Dalej już nie było tak dobrze. Stojaki uniemożliwiają solidne przypięcie roweru, a w jednym przypadku zadaszenie jest za krótkie (fot. 11 oraz fot. 12). Chroni rower w przypadku gdy deszcz pada pionowo, podczas wiatru i zasiekania tył roweru i siodełko zostaną zmoczone.
Fot. 9. Jeden z parkingów pod Wydziałem MT

Fot. 10. Drugi z parkingów pod Wydziałem MT

Fot. 11. Jak tu przypiąć ramę?

Fot. 12. Za krótkie zadaszenie


A co słychać w Centrum Nowych Technologii? Nowoczesny budynek został niedawno otwarty. I ma nawet parking rowerowy. Tak, na całe 10 stanowisk, ale za to pod solidnym zadaszeniem (fot. 13 oraz fot. 14). O solidnym przypięciu roweru możemy zapomnieć. Co ciekawe poniższe zdjęcie wykonałem 2013-01-01. Obok wielki parking był pusty, natomiast kierowca musiał zaparkować pod samym wejściem blokując połowę miejsc parkingowych dla rowerów (fot. 15). Brawa dla kierowcy za lenistwo i myślenie!
Fot. 13. Solidne zadaszenie wyrwikólka pod Centrum Nowych Technologii

Fot. 14. "Technologia" stojaków pod CNT

Fot. 15. Połowa miejsc dla rowerów zablokowana. Obok pusty olbrzymi parking

Podsumowanie

Wygląda na to, że Politechnika Śląska postawiła kilka byle jakich stojaków, aby nikt nie mógł powiedzieć, że miejsc dla rowerów nie ma. To że z udostępnionych miejsc praktycznie nie da się bezpiecznie korzystać najwyraźniej nikogo nie interesuje. Po tak poważnej instytucji spodziewałem się czegoś więcej. Fachowców nie powinno brakować, funduszy również sądząc po zbudowanej ostatnimi czasy liczbie miejsc parkingowych dla samochodów. O co może chodzić? Może o brak świadomości?

6 komentarzy:

 1. Przed wejściem do GIG rower przypina się do krat w oknach (albo najczęściej bezpośrednio w budynku do barierek przy schodach na parterze; czasem było tam kilka rowerów na raz przypiętych).
  Przed biblioteką jest stojak (wyrwikółko) z lewej strony, przed schodami (na zdjęciu zasłonięte przez auto).
  Jeszcze ominąłeś wydział Chemiczny, ale mała strata bo przy żadnym z budynków (Czerwona Chemia, Szara Chemia i Nowa Chemia jak również na placu za Czerwoną) brak stojaków.
  Przed wejściem na AEI istnieje "parking" i nawet monitorowany. Kiedyś można było pozostawić swój pojazd wewnątrz budynku ale ze 3 lata temu z tego zrezygnowali.
  Paweł

  OdpowiedzUsuń
 2. Przykra sprawa- musze nosić rower na zajęcia, czasami na 3 piętro.
  Boję się że ktoś ukradnie mi dodatkowe elementy - lusterka, sakwy itp.
  Przypinanie roweru do krat to nie jest rozwiązanie problemu.
  Trzeba by coś z tym zrobić...
  Sezon sie zaczyna !

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobrym rozwiązaniem byłby schron wewnątrz budynku.
  Macie jakieś pomysły ?

  OdpowiedzUsuń
 4. A możesz napisać coś więcej o schronie? Poza samymi użytkownikami budynku pewnie nikt nie wie co to za schron, gdzie on jest, co w nim jest itp. Najlepszą drogą do zrobienia czegoś jest zebranie choćby kilku osób z Politechniki. Stowarzyszenie Śląska Inicjatywa Rowerowa we współpracy z nimi z pewnością podjęła by temat. A tak, gdy nie znamy nawet potencjalnych miejsc gdzie parking mógłby być, to niewiele zdziałamy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poruszyłem już ten temat.
   Czekam na odzew z ich strony.
   Jeśli samorząd uczniowski się nie spisze to trzeba będzie brać sprawę we własne ręce :D
   Można by jakieś pismo wystosować + listę chętnych.
   Co do miejsca to już ich interes, miejsce ma spełniać swoje zadanie.
   Jeśli coś mi sie uda zrobić w tej sprawie to dam znać ; )

   Dawid

   Usuń
 5. Na wydziale AEI rowery można zostawiać w środku (za portiernią - pytać portiera).

  OdpowiedzUsuń