13 listopada 2012

Płatne parkowanie w centrum

25. października zapadła decyzja o utworzeniu strefy płatnego parkowania. Opłaty zaczną obowiązywać od września 2013 roku. Co to oznacza dla ruchu rowerowego?
Jeśli okaże się, że nie można już przyjechać autem do centrum, zostawić go za darmo na cały dzień i tak w każdy dzień roboczy miesiąca, być może kierowcy zastanowią się nad innym sposobem dotarcia do centrum. Może autobusem? Autobusy w Gliwicach często jeżdżą "ławicami" tj. 4 autobusy w ciągu 5 minut, a potem 20 minut przerwy. Więc to nie zawsze jest rozwiązaniem.
A może rowerem? Obecny stan infrastruktury jest jaki jest. I może zwiększona liczba rowerzystów sprawi, że Urząd Miejski, Zarząd Dróg Miejskich, Policja zaczną traktować rowerzystów poważniej? Może zauważą, że rower to nie tylko jazda rekreacyjna, ale zwykły środek transportu? Im lepsza będzie infrastruktura, tym więcej pojawi się rowerów i będziemy mieli dodatnie sprzężenie zwrotne. Gdyby jeszcze połączyć strefy płatnego parkowania z rowerem miejskim mielibyśmy dużą szansę na ograniczenie ruchu samochodowego w centrum.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz