17 października 2012

Szkoła Podstawowa nr 7 daje przykład

Przy wejściu do budynku Szkoły Podstawowej nr 7 w Gliwicach pojawił się nowy parking rowerowy. Tworzy go 5 stojaków rowerowych, do których uczniowie szkoły będą mogli przypiąć 10 rowerów. Stojaki zamontowane przy szkole są bezpieczne bowiem pozwalają na przypięcie ramy roweru solidnym zapięciem.

Parking rowerowy przy SP 7 w Gliwicach. Fot.: L.Tumidajewicz
Szkoła uczy

Parking zainicjowany i zrealizowany przez pana Leopolda Tumidajewicza z SP 7 jest przykładem przemyślanej edukacji wykształcenia w uczniach świadomości zrównoważonego transportu. Przykład państw zachodnich jest znakomitym dowodem, że edukowanie młodych osób o różnorodnych sposobach przemieszczania się przynosi w przyszłości społeczeństwu wiele korzyści. Przede wszystkim proporcje procentowe mobilności obywateli, gdzie nie dominuje samochód prywatny, a zyskują: rower, transport zbiorowy i ruch pieszy.

Finanse

Warto podkreślić, że szkoła parking rowerowy w pełni sfinansowała z własnych środków budżetowych. Udało nam się ustalić w Urzędzie Miasta Gliwice, że mimo iż szkoła starała się o refundację kosztów Magistrat nie posiada żadnych środków przeznaczonych na tego typu inwestycje. Mimo, iż wielu urzędników jak mantrę jednym tchem potrafi wymienić wiele korzyści płynących z przemieszczania się na rowerze to nadal poza słowami nie wspierają oddolnych prorowerowych inicjatyw płynących wprost ze społeczeństwa.

4 komentarze:

 1. Od czasu do czasu bywam w różnych szkołach, ale nie pamiętam, czy stoją przed nimi stojaki na rowery. Na pewno jest przy Szkole Podstawowej nr 1, ale typu wyrwikółko. Dojazd do szkoły jest dość bezpieczny, bo większość uczniów mieszka na osiedlu i dociera do szkoły bezpośrednio alejką. Przed 8:00 jest na nim zawsze kilka rowerów.

  Piotr Rościszewski

  OdpowiedzUsuń
 2. Wg mnie bardzo rowerową szkołą jest m.in. Gimnazjum nr 3 przy skrzyżowaniu Jasnogórskiej i Orlickiego. Często można uraczyć tam naprawdę dużo rowerów. Stojak jest tuż przed wejściem głównym do budynku szkoły.

  Kilka miesięcy temu przy gliwickich szkołach pojawiło się sporo stojaków rowerowych. Jest to między innymi efekt projektu "Rowerem po Zdrowie", który przygotowała Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa. Niestety są to zawsze wyrwikółka wyposażone w baner reklamowy.

  Warto zatem docenić GWSH za propagowanie ruchu rowerowego i inwestycję w stojaki, a wytknąć typ montowanych stojaków.

  OdpowiedzUsuń
 3. Stojaki rowerowe w szkołach fajna rzecz, ale moim zdaniem równie ważne, a może i ważniejsze są ścieżki rowerowe, które do tych szkół prowadzą. Akurat 3 Gimn. ma to szczęście, że kilka ścieżek do niego prowadzi. Myśle, że z innymi szkołami może być różnie co może zniechęcać młodych ludzi (a może bardziej ich rodziców) do dojazdów rowerem do szkoły.
  Kiedy moja córka zdecydowała się dojeżdzać do nowej szkoły rowerem (z okolic Parku Chpina w okolice basenu na Jasnej) miała kłopot ze znalezieniem wygodnej i bezpiecznej trasy. A to przecież idealna, wręcz podręcznikowa trasa na dojazd rowerem.
  W końcu coś wymyśleliśmy, ale nie każdy ma tyle samozaparcia.

  Łukasz

  OdpowiedzUsuń
 4. Racja Łukasz. Nie da się ukryć, że rozwój ruchu rowerowego nie odbędzie się wyłącznie obietnicami i doraźnymi działaniami. To szereg inwestycji albo wydzielonej drogi rowerowej, gdy jest taka potrzeba albo uspokojenia ruchu na ulicy by każdy użytkownik ruchu mógł z takiej jezdni korzystać bezpiecznie.

  Tematu nie odpuścimy. Mamy pomysły na zrównoważenie Gliwic pod kątem ruchu rowerowego i dużo samozaparcia by choćby małymi krokami dążyć do celu.

  OdpowiedzUsuń