10 lipca 2012

Rowerem... do centrum handlowego

Rower wprost idealnie nadaje się na zakupy. Drobne sprawunki można pomieścić w plecaku, sakwach, koszykach. Większe zakupy z pewnością zmieszczą się w rowerze bagażowym. Czy gliwickie centra handlowe są przyjazne rowerzystom?

Arena

przy obydwu wejściach znajdują się stojaki rowerowe. Miejsc jest sporo, są zadaszone, jednak same stojaki to niepolecane "wyrwikółka" (fot. 1).
Fot. 1. Stojaki pod CH Arena

Auchan

dojazd rowerem od strony Gliwic wymaga nadłożenia drogi, tym bardziej wypada pochwalić więc "tymczasową" inicjatywę skracającą drogę dojazdu (fot. 2). Pod samym centrum znajdziemy 2 x 10 miejsc w typowych "wyrwikółkach" (fot. 3). Na dodatek stojaki umieszczone są tylko przy 2 z 3 wejść do centrum.
Fot. 2. Skrót do CH Auchan, ulica Rybnicka od strony Gliwic
Fot. 3. Stojaki pod CH AuchanDecathlon

sklep sportowy niejako z definicji powinien być przyjazdy rowerzystom. Faktycznie, pod sklepem najdziemy  4 stojaki umożliwiające solidne przypięcie roweru (fot. 4).

Fot. 4. Stojaki pod sklepem DecathlonForum

CH Forum oferuje 11 stojaków typu odwrócone U, znajdujących się przy 1 z 3 wejść (fot. 5). Jak pokazuje praktyka rowerzyści wykorzystują więc barierki, które do przypięcia roweru nadają się idealnie.
Fot. 5. Stojaki pod CH Forum

Leroy Merlin

w Gliwicach są dwa sklepy budowlane Leroy Merlin. Sądziłem, że obowiązują w nich jednakowe standardy odnośnie wyglądu, budowy, otoczenia. Okazuje się, że są jednak różnice. W sklepie przy ulicy Nowaka-Jeziorańskiego miejsca są wyraźnie oznakowane (fot. 6), podczas gdy w sklepie przy ulicy Rybnickiej takich oznaczeń nie ma i trudno dostrzec niewielkie stojaki (fot. 7). Na plus należy zaliczyć fakt, że stojaki są zadaszone i umieszczone przy każdym z wejść.

Fot. 6. Leroy Merlin - ulica Nowaka-Jeziorańskiego

Fot. 7. Leroy Merlin - ulica Rybnicka


Tesco

miejsca na pozostawienie roweru przy sklepie na ulicy Łabędzkiej są wyraźnie oznaczone, umożliwiają przypięcie całej ramy i znajdują przy każdym z 2 wejść (fot. 8).

Fot.8. Parking dla rowerów przy ulicy Łabędzkiej


Podsumowanie


Moim skromnym zdaniem widać, że centra handlowe dostrzegają rowerzystów. Cieszą dobre pomysły takie jakie dobre oznakowanie miejsc parkingowych, sytuowanie ich przy wszystkich wejściach, czy zadaszenie. Martwi popularność stojaków, które uniemożliwiają prawidłowe przypięcie rowerów. Ten temat będziemy drążyć dalej.

6 komentarzy:

 1. Przy Tesco na Toszeckiej już tak różowo nie jest jak przy "dużym" Tesco. Stoi wyłącznie wyrwikółko, pomimo, że klientów korzystających z roweru jest całkiem sporo.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję za uwagę. Artykuł był jak zauważyłaś / zauważyłeś o "dużych" centrach handlowych. Na mniej również przyjdzie kolej. Zwieńczeniem artykułów będą pisma do tych placówek, gdzie nie ma w ogóle stojaków lub są wyrwikółka.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dyskont 'Biedronka' jest dość konsekwentny w stawianiu stojaków rowerowych przy swoich placówkach. Niestety konsekwentnie stawia wyrwikółka.

  OdpowiedzUsuń
 4. Podobnie Lidl. Mamy więc szerokie pole do popisu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zastanawia mnie jedno: czemu nie jest wspomniane o samym dojeździe do CH Arena.
  Rowerzysta może wjechać od strony Kozielskiej (ciągiem pieszo-rowerowym), Okulickiego (czyli praktycznie też od ul. Kozielskiej) lub od Nadrzecznej. Wyjazd jest już bardziej utrudniony. Jak na Nadrzeczną nie ma problemu wjechać, tak już na Okulickiego nie da się wjechać, zresztą tak samo jak dla samochodów osobowych. Problemem staje się chęć legalnego wyjazdu na ul. Kozielską ciągiem pieszo-rowerowym. Niestety jest tam trochę chodników oraz dróg jednokierunkowych przez co trzeba objechać dookoła wysepkę przy wjeździe.

  OdpowiedzUsuń
 6. Analizując stojaki rowerowe jakie w różnych miastach Polski stoją przy sklepach sieci Decathlon okazało się, że gliwicki sklep przy CH Arena należy do pozytywnych wyjątków. Większość sklepów sieci Decathlon w Polsce posiada różnej maści wyrwikółka.

  OdpowiedzUsuń