8 marca 2011

Ponad 200 km oznakowanych nowych tras dla rowerów do 2013 roku

Kilka dni temu na stronie Nowin Gliwickich pojawiła się wiadomość o następującej treści:
Do 2013 r. na terenie powiatu gliwickiego ma powstać ponad 200 km tras rowerowych. Inwestycja o wartości niemal 4 mln zł obejmie również nowe miejsca odpoczynku dla rowerzystów i dwa centra turystyki rowerowej.
Ścieżki będą biegły z Gierałtowic, Knurowa, Piechowic, Sośnicowic, Toszka i Pyskowic do Gliwic. Umowy już podpisano.
Uważny czytelnik od razu powinien zauważyć, że ta lakoniczna wiadomość nie oddaje pełnej prawny na temat inwestycji. Bowiem czy za 4 mln zł rzeczywiście może powstać ponad 200 km tras rowerowych? Wg mnie nie. Można co najwyżej oznakować drogi i dukty leśne, które już istnieją w terenie tylko nie posiadają oznaczeń. Zatem wiadomość powinna informować, że do 2013 r. na terenie powiatu gliwickiego zostanie oznakowanych ponad 200 km tras rowerowych.

Co ważne, prócz oznakowania nowych tras powstaną także nowe miejsca odpoczynku dla rowerzystów  i dwa centra turystyki rowerowej. Będą to publiczne punkty do Internetu, m.in. infokioski i hot-spoty. Ogółem w ramach projektu powstanie 58 takich miejsc.

Środki finansowe na realizację zadania będą pochodziły z projektu o nazwie „Zaplecze aktywnej turystyki rowerowej dla mieszkańców zachodniej części Subregionu Centralnego”. Ma on na celu zwiększenie atrakcyjności turystycznej powiatu gliwickiego. Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013.

Ważne by projektanci i wykonawcy łożyli nacisk na jakość, a nie ilość. Jeśli w środku lasu powstaje miejsce odpoczynku dla rowerzystów i innych turystów, które jest wykonane z delikatnych elementów nie odpornych na wandali niech nie dziwi fakt, iż niedługo po wybudowaniu ulegają one dewastacji. 

Źródło cytowanego artykułu: Nowiny Gliwickie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz