1 marca 2011

Czy w Nowym Centrum będzie miejsce na rowery?

W najbliższy czwartek w Urzędzie Miasta w Gliwicach odbędzie się spotkanie poświęcone koncepcji Nowego Centrum. Przypomnijmy, gliwicka firma P.A.Nova na zlecenie władz miasta przygotowuje koncepcję zagospodarowania przestrzennego okolic dworca kolejowego w Gliwicach, który zgodnie z wizją magistratu ma stanowić Nowe Centrum miasta.

Wstępna koncepcja Nowego Centrum Gliwice
Niestety na wizualizacji, mimo iż uproszczonej, nie pojawia się w żadnym miejscu infrastruktura rowerowa. Na ten fakt zareagowała Śląska Inicjatywa Rowerowa kierując do firmy P.A.Nova pismo w tej sprawie, w którym zwrócono uwagę na konieczność wytyczenia także ciągów rowerowych oraz bezpiecznych parkingów rowerowych. W tak strategicznym pod względem transportowym miejscu miasta brak właściwej infrastruktury rowerowej może być odczuwalny dla mieszkańców Gliwic przez wiele następnych lat.

Zaproponowana przez nas infrastruktura rowerowa wpisuje się w idee zrównoważonego transportu oraz dba o zapewnienie wszystkim użytkownikom ruchu swojego miejsca. Atrakcyjna dla mieszkańców nowoczesnego miasta przestrzeń publiczna to ta, które nie eliminuje żadnej z grup, w tym także rowerzystów.

2 komentarze:

  1. Właśnie wczoraj byłem w Katowicach na konferencji pt. "Rowerolucja francuska" zorganizowanej przez UM Katowice, gdzie przybyły z Francji prelegent opowiał m.in., że we Francji od 15 lat każda inwestycja komujnikacyjna MUSI uwzględniać potrzeby rowerzystów. W przypadku dworca kolejowego jest to m.in. odpowiednio duży parking rowerowy i często też wypożyczalnia rowerów publicznych. Oczywiście do parkingu też trzeba dojechać rowerem. Ciekawe, czy gliwicki Urząd Miejski wespół z P.A.Nova sprostali zadaniu, czy jak zwykle zrobili wszystko bylejak na odczepnego, byle tylko załapać się na jakąs kasę na tą inwestycję.

    OdpowiedzUsuń
  2. Odpowiedź na to pytanie za jakiś czas powinna już być znana.

    OdpowiedzUsuń