21 czerwca 2010

Stojaki rowerowe na Placu Mickiewicza i skwerze Bottrop

Źródło: Miejski Serwis Informacyjny - Gliwice

Wraz z przebudową Placu Mickiewicza oraz skwerów Bottrop i Rzeźniczego nieopodal starówki, zmianie ulegnie rozmieszczenie i kształt alejek oraz pojawi się więcej elementów małej architektury. Między innymi stojaki rowerowe. Niestety wśród informacji podanych przez Miejski Serwis Informacyjny (24/2010, nr 486, 17 czerwca 2010 r. - link) nie zostały określone parametry i liczba nowych stojaków rowerowych.
Udało nam się skontaktować z autorami projektu nowej aranżacji Placu Mickiewicza.


Jak poinformowała nas Aleksandra Matuszczak z firmy SMM Architektura - stojaki będą miały kształt odwróconej litery U. Na Placu Mickiewicza pojawi się 6 stojaków (2 rzędy po 3 strojaki). Taka sama ilość stojaków zostanie rozmieszczona na terenie skweru Bottrop. Żadnych stojaków nie przewidziano na terenie skweru Rzeźniczego. Łącznie na placu i skwerze stanie 12 stojaków rowerowych.
Informacja o kształcie stojaków rowerowych powinna większość rowerzystów ucieszyć bowiem w opinii większości środowiska rowerowego taki typ stojaka (zwany także typem "Sheffield") daje bardzo wysoki współczynnik bezpieczeństwa. Rower możemy do niego przypiąć na sztywno zapięciem w kształcie przypominającym dużą kłódkę. Co ważne, rower opiera się o stojak dzięki czemu nie przewraca się tak jak to może się zdarzać przy stojakach, gdzie jedynym miejscem usztywnienia roweru jest przednie koło (w żargonie zwane także "wirwikółkami").
Tuż przy skwerze jest wytyczona droga dla rowerów, która prowadzi od ulicy Młyńskiej poprzez skwer Bottrop i dalej ulicą Korfantego. Co ważne, nawierzchnia drogi dla rowerów prowadzącej przez skwer Bottrop będzie wykonana z asfaltu. Natomiast ta na Plac Mickiewicza będzie miała nawierzchnię z kostki betonowej. Po remoncie wspomnianych skwerów i placu ten kwartał śródmieścia może stać się ciekawym miejsce na odpoczynek w czasie rowerowej miejskiej wycieczki.

2 komentarze:

  1. Jak najwięcej takich inicjatyw.

    OdpowiedzUsuń
  2. Stojaki stoją i mają się dobrze. Ich owalny kształt sprawia, że są wandaloodporne. Zakotwiczenie w podłoże także jest ich atutem.

    OdpowiedzUsuń