22 czerwca 2010

114 urodziny Władysława Huzy

W dniu dzisiejszym ppłk. dypl. Władysław Sylweriusz Huza obchodziłby 114 urodziny. Jest patronem gliwickiego Turystycznego Klubu Kolarskiego.

Urodził się 22 czerwca 1896r. w Grabowie. Syn Marii z domu Dziobek i Tomasza - inspektora kontroli skarbowej.
Do Gliwic przybył w 1948r. Do 1950r. pracował w Centrali Zaopatrzenia Materiałowego Przemysłu Chemicznego (kierownik Oddziału Kontroli Realizacji Planów), a następnie w Zjednoczeniu Budownictwa Przemysłowego, przekształconego później w Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego (m.in. jako kierownik Działu Gospodarki Materiałowej w Dziale Zaopatrzenia). W okresie stalinowskim szykanowany - zwalniany z pracy, pozbawiony stanowisk (szykany dotknęły także syna, który po ukończeniu Państwowej Szkoły Morskiej nie miał prawa wypływania w morze).


Z turystyką, zwłaszcza kolarską, związany od lat gimnazjalnych. Mieszkając przed wojną w Warszawie odbywał rowerowe wycieczki z całą rodziną (córka Irena, syn Andrzej) w okolice stolicy, a z żoną Stanisławą odbył wiele wycieczek rowerowych np. z Warszawy na Wybrzeże, do Krakowa i Zakopanego. Przebywając w Wielkiej Brytanii należał do Cyclists Touring Club-u i zwiedził na rowerze prawie całą Szkocję. Po powrocie do kraju nadal bardzo aktywnie uprawiał turystykę kolarską organizując wiele wycieczek i imprez kolarskich np. z Gliwic w Bieszczady oraz uczestnicząc w różnych imprezach m.in. w centralnych zlotach turystów kolarzy z metą w Augustowie i w Zakopanem (pierwszy międzynarodowy rajd AIT w Polsce 1959r.).
W latach 1948 - 50 był członkiem Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego - prowadząc w gliwickim kole sekcję turystyki kolarskiej.
W Oddziale Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego w Gliwicach od 1953r. był przewodniczącym Oddziałowej Komisji Turystyki Kolarskiej oraz członkiem Zarządu Oddziału. Był członkiem Okręgowej Komisji Turystyki Kolarskiej w Katowicach. w 1954r. założył koło PTTK przy Gliwickim Przedsiębiorstwie Budownictwa Przemysłowego, gdzie pracował, zostając jego prezesem, a w 1958r.,wspólnie z Lechem Sworowskim - sekretarzem Oddziału, założył Turystyczny Klub Kolarski stając, jako przewodniczący Oddz. KTKol., na jego czele. Jako jeden z pierwszych w Polsce uzyskał uprawnienia przewodnika turystyki kolarskiej - legitymacja nr. 9. Wszystkie ww. funkcje pełnił do śmierci w 1959r.
Odznaczony w 1920r Krzyżem Walecznych, później Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, medalem "Za wojnę 1918-21", Brązowym i Srebrnym medalem "Za długoletnią służbę" i wiele innych. Na obczyźnie otrzymał Brytyjskie "War Medal 1939-45" i "Defence Medal".
Zmarł nagle w dniu 22 listopada 1959r. na dworcu kolejowym w Katowicach, wracając z zebrania Okręgowej komisji Turystyki Kolarskiej. Pochowany na cmentarzu w Bochni.

Więcej na temat Władysława Huzy - tutaj

Źródło: Turystyczny Klub Kolarski w Gliwicach

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz