6 października 2009

Projekt drogi dla rowerów wzdłuż ulicy Powstańców Warszawy

Często korzystasz z ulicy Powstańców Warszawy? Zaprzyjaźniony projektant gliwickich dróg rowerowych Piotr Rościszewski przygotował projekt wytyczenia wzdłuż niej drogi dla rowerów. Będzie ona łączyła istniejące trasy: ścieżkę rowerową wzdłuż ulicy Orlickiego do Placu Piłsudskiego oraz ścieżkę wzdłuż ulicy Młyńskiej. Będzie ona przebiegała, co jest widoczne na załączonej ilustracji, po południowej stronie ulicy Powstańców Warszawy.
Przejazdy dla rowerów przez ulice Orlickiego i Placu Piłsudskiego zostaną zlokalizowane przy przejściach dla pieszych. Łącznik między nimi na rogu przejdzie dość blisko krawędzi budynków, lecz ruch pieszych w tym miejscu nie jest duży. Większy problem może być na odcinku wzdłuż ulicy Powstańców Warszawy. To najkrótsza droga między okolicami Pajączka a Placem Piłsudskiego i Śródmieściem.
Trasa nowej drogi dla rowerów ma dogodne położenie i co ważne jest wytyczona w ścisłym centrum miasta. Podobnie jak na poprzednich projektach publikowanych przez Rowerowe Gliwice tak i tu krawędzie ścieżki drogi dla rowerów na styku z jezdnią są często oznaczone czerwoną kostką brukową. Niestety projekt nie uwzględnia wymiany nawierzchni co pozwala sądzić, iż będzie to kolejna niskonakładowa trasa. Tzn. zleceniodawca projektu ograniczył się tylko do oznakowania pionowego i poziomego w postaci tablic informacyjnych i kierunkowych oraz białych linii, przejazdów dla rowerów oraz symboli roweru.

1 komentarz:

  1. Z konieczności trasa prowadzi chodnikiem. Rozważane było wydzielenie na nim części dla rowerów, ale przeszkodą są drzewa i brak widoczności przy przejściach dla pieszych.
    Zmiana nawierzchni nic nie da, bo i tak nie zmienia się parametrów chodnika.

    Pierwotnie trasa miała biec przez podwórka i między garażami, ale wspólnoty przegrodziły teren i polikwidowały przesmyki między budynkami, więc pozostał do dyspozycji tylko ten chodnik.

    Piotr Rościszewski

    OdpowiedzUsuń