1 października 2009

Projekt poprawek wokół czołgu

Śródmiejska droga dla rowerów w okolicach czołgu przy gmachu Sądu Rejonowego przy ulicy Powstańców Warszawy 23 zostanie uzupełniona o nowe oznakowanie pionowe i poziome. Przewiduje to zamieszczony obok projekt Piotra Rościszewskiego, który szczegółowo ilustruje konieczne poprawki na odcinku drogi dla rowerów między ulicami Jasnogórską, a Powstańców Warszawy.

Powstaną nowe znaki pionowe, które na opisanym odcinku są bardzo potrzebne. Ścieżka liczy tu aż 6 zakrętów. Jeden z nich jest pod dużym kątem dlatego projektant zaproponował wypełnienie wewnętrzej części zakrętu czerwoną kostką betonową. Z pewnością pozwoli to utrzymać nieco większą prędkość średnią. Zastosowanie kostki betonowej nie napawa optymizmem, lecz cała ścieżka na tym odcinku jest wykonana z kostki więc tworzenie drobnego fragmentu innym materiałem byłoby bardzo niekorzystne. Nie tylko dla samych rowerzystów, ale także dla estetyki tego skweru. Czerwoną kostką brukową zostaną także wykończone krańce drogi dla rowerów przy przejazdach przez drogę. Takie rozwiązanie widać przy ulicach Jasnogórskiej i Młyńskiej.
Ważne jest także usytuowanie dwóch nowych przejazdów dla rowerów. Pierwszy z nich na ulicy Jasnogórskiej zostanie zmodyfikowany w porównaniu do poprzedniego. Nie będzie już prowadził po skosie bezpośrednio do drogi rowerowej, lecz przeprowadzi ruch prostopadle do kierunku jazdy samochodów. W chwili obecnej przejazd jest praktycznie niewidoczny. Drugi przejazd dla rowerów zostanie wytyczony w poprzeg ulicy Młyńskiej. Do tej pory rowerzyści wyjeżdżając ze skweru przy Państwowej Szkole Muzycznej na ulicę Młyńską jechali jezdnią bowiem nie ma wzdłuż niej wytyczonej drogi dla rowerów. Przy dojeździe do skrzyżowania z ulicą Powstańców Warszawy mogli ją pokonać po przejeździe dla rowerzystów, które jest tuż przy sądzie. Zatem dochodziło do sytuacji, w której rowerzysta wyjeżdżając z skweru jedzie jezdnią, a po kilkuset metrach nagle musi być na chodniku by móc skorzystać z przejazdu dla rowerzystów. To rodziło duże zakłopotanie, zwłaszcza wśród cyklistów, którzy jechali tą drogą pierwszy raz. Nowe oznakowanie może im dopomóc bowiem rowerzysta jadąc ulicą Młyńską będzie mógł bezpiecznie przejechać na drugą jej stronę i dalej kontynuować jazdę przejazdem dla rowerzystów na ulicy Powstańców Warszawy. Lecz uważam, iż oznakowanie tego miejsca powinno być lepiej rozwiązane niż to w projekcie. Znak powinien sugerować zjazd z jedni na ścieżkę rowerową, która powinna być w tym miejscu wyraźnie oznaczona. Same znaki pionowe nie wystarczą bowiem rowerzysta może uznać, że nadal ma się poruszać jezdnią.
Lecz czy nie byłoby dobrym rozwiązaniem wyprostowanie trasy w opisanym odcinku? Np. poprzez niemal bezprośrednie wytyczenie nowej, asfaltowej drogi dla rowerów po najprostrzej linii między przejazdami dla rowerów na ulicach Jasnogórskiej i Powstańców Warszawy. Ewentualnie skierowanie ruchu z istniejącej drogi dla rowerów na ulicy Młyńskiej na wprost kontunuując jazdę ulicą Młyńską (odcinek przy Komendzie Miejskiej Policji). Odcinek ten jest wyłączony z ruchu za wyjątkiem m.in. pojazdów policji. Przy należytym oznakowaniu przede wszystkim poziomym rowerzysta zyskałby naprawdę szybki, sprawny i wygodny przejazd przez tę kwartał. Dodatkowo przy ulicy Jasnogórskiej cały ruch mógłby zostać skierowany w lewo w celu przeprawienia rowerzystów przez zaprojektowany tam nowy przejazd dla rowerów, widoczny na załączonym projekcie.

1 komentarz:

  1. Kilka lat temu w czasie projektowania trasy rowerowej (obecnie jest tylko poprawiana) KMP nie wyraziła zgody na przepuszczenie rowerzystów przez "ich" ulicoparking i tak już pozostało. Obecne zygzaki po skwerze są też wynikiem dziwnego stanu własnościowego - spora część skweru jest własnością mieszkańców domu, zajmującego jego skraj.

    Piotr Rościszewski

    OdpowiedzUsuń