9 września 2009

Jedź bezpiecznie. Znaki nakazu

Aby bezpiecznie poruszać się rowerem po mieście nie tylko należy dbać o rozwój infrastruktury rowerowej, lecz także edukować i umacniać wiedzę samych rowerzystów nt. zasad ruchu drogowe. Nie każdy rowerzysta ma Prawo Jazdy i nie zawsze wie lub pamięta, który znak drogowy co konkretnie oznacza. Mimo iż to drobiazg to jest bardzo ważny dla sprawnego poruszania się nas rowerzystów oraz wszystkich innych uczestników ruchu. Dlatego proponuję rozpocząć krótkie przypomnienie podstawowych znaków drogowych związanych z rowerem. Sprawdź swoją wiedzę. Spójrz na znak drogowy, pomyśl co on oznacza i przeczytaj jakie ma znaczenie.
Znak "droga dla rowerów" oznacza drogę przeznaczoną dla kierujących rowerami jednośladowymi, którzy są zobowiązani do korzystania z tej drogi (C-13).
Znak "koniec drogi dla rowerów" oznacza koniec drogi przeznaczonej dla kierujących rowerami jednośladowymi (C-13a).


Znak „prędkość minimalna” oznacza, że kierujący, … obowiązany jest jechać z prędkością nie mniejszą niż określona na znaku liczbą kilometrów na godzinę … (C-14).

Znak oznacza drogę pieszo- rowerową, na której piesi idą prawą stroną a rowerzyści jadą lewą stroną drogi (C-13 / C-16).

Znak oznacza drogę pieszo- rowerową, na której piesi idą lewą stroną a rowerzyści jadą prawą stroną drogi (C-16 / C-13).

Znak oznacza drogę pieszo- rowerową, na której piesi i rowerzyści poruszają się prawą stroną drogi, a wyprzedzają lewą (C-13 - C-16).
Znak "droga dla pieszych" oznacza, że droga lub jej część jest przeznaczona dla pieszych, którzy są zobowiązani by z niej korzystać (C-16).Ciekawostka: Znak ten, w zestawieniu ze znakiem T-22 ("nie dotyczy rowerów") informuje, iż z "drogi dla pieszych" mogą także korzystać rowerzyści, lecz nie muszą.


Pamiętaj, znaki nakazu dla pieszych i rowerów są jednocześnie znakami zakazu dla innych użytkowników dróg. Jest jedno zastrzeżenie, że pieszym wolno korzystać z drogi dla rowerów, jak nie ma dla nich innej drogi (pobocza lub chodnika). Rowerzyści takiego przywileju nie mają.

2 komentarze:

 1. Bardzo ciekawa interpretacja znaku C13/C16. Możesz podać podstawę prawną swoich stwierdzeń, opisujących owy znak?

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Cześć AsKierownicy

  Oto podstawa prawna powyższego stwierdzenia:
  Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (Dz. U. z dnia 23 grudnia 2003 r.).

  W punkcie 4.2.19. Droga dla pieszych i rowerów czytamy: Znak C-13/16 "droga dla pieszych i rowerów" stosuje się w celu oznaczenia dróg tylko dla pieszych i kierujących rowerami. Na znaku tym umieszcza się jednocześnie symbole znaków C-13 i C-16.
  (...)
  Znak C-13/16 wskazujący poszczególne strony drogi, po których powinien odbywać się ruch pieszych i rowerów.

  Link do fragmentu rozporządzenia dot. znaków nakazu znajdziesz tutaj: http://sipdata.lex.pl/dane/dzienniki/03/d03l81/zal1_4.pdf

  OdpowiedzUsuń