12 września 2009

Jedź bezpiecznie. Znaki informacyjne

Kolejny sprawdzian wiedzy. Tym razem przypomnienie o podstawowych znakach informacyjnych.Znak "droga z pierwszeństwem" oznacza początek lub kontynuację drogi z pierwszeństwem przejazdu (D-1).


Znak "koniec drogi z pierwszeństwem" oznacza koniec drogi z pierwszeństwem przejazdu (D-2).

Znak "droga jednokierunkowa" oznacza początek lub kontynuację drogi lub jezdni, na której ruch odbywa się w jednym kierunku D-3).
Znak "przejście dla pieszych" oznacza miejsce przeznaczone do przechodzenia pieszych w poprzek drogi. Kierujący pojazdem zbliżający się do miejsca oznaczonego tym znakiem jest obowiązany zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszych znajdujących się w tych miejscach lub na nie wchodzących (D-6).

Znak "przejazd dla rowerzystów" oznacza miejsce przeznaczone do przejeżdżania rowerzystów w poprzek drogi. Kierujący pojazdem zbliżający się do miejsca oznaczonego tym znakiem jest obowiązany zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo rowerzystów znajdujących się w tych miejscach lub na nie wjeżdżających (D-6a).

Znak "przejście dla pieszych i przejazd dla rowerzystów" oznacza miejsce przeznaczone do przejeżdżania rowerzystów oraz przechodzenia pieszych w poprzek drogi. Kierujący pojazdem zbliżający się do miejsca oznaczonego tym znakiem jest obowiązany zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo rowerzystów oraz pieszych znajdujących się w tych miejscach lub na nie wjeżdżających (D-6b).


Znak "strefa zamieszkania" oznacza wjazd do strefy zamieszkania (D-40).
Znak "koniec strefy zamieszkania" oznacza wyjazd ze strefy zamieszkania (D-41).Dodatkowo ku przestrodze:Znak "automatyczna kontrola prędkości" uprzedza o miejscu lub odcinku drogi, na którym prędkość jazdy jest kontrolowana i rejestrowana przez urządzenia działające samoczynnie (D-51).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz