6 marca 2013

Dolnych Wałów w dwóch kierunkach [Foto]

Od dnia 2013-03-05 ulicą Dolnych Wałów (na odcinku od Placu Mickiewicza do ulicy Zwycięstwa) można jeździć w dwóch kierunkach. Zmiana jest efektem ograniczeń w ruchu spowodowanych remontem starówki. Oznacza to, że zmiana jest tymczasowa... ale tylko dla samochodów. Po zakończonych pracach ruch rowerowy nadal będzie dopuszczony w dwie strony.

O dopuszczenie ruchu rowerowego w dwie strony, z wykorzystanie pasa dla autobusów zabiegaliśmy od dłuższego czasu. Propozycja początkowo nie spotkała się z akceptacją Zarządu Dróg Miejskich. Co warte podkreślenie nie było to "nie bo nie" tylko stanowisko z pewnym uzasadnieniem. Z którym nie do końca się zgadzaliśmy. Podczas kilku spotkań wzajemnie poznawaliśmy wzajemne stanowiska, staraliśmy się zrozumieć i wypracować pewien kompromis. Jak widać, udało się.

Co daje jazda Dolnych Wałów "pod prąd"? To wygodny skrót dla jadących ulicą Wieczorka lub drogą dla rowerów wzdłuż ulicy Korfantego w kierunku ulicy Zwycięstwa. Nie trzeba kluczyć po jednokierunkowych ulicach starówki, nie trzeba robić objazdu przez Skwer Bottrop.
Ponieważ zmiana jest znaczna apelujemy o ostrożność i uważanie na kierowców, którzy mogą nie spodziewać się rowerzysty "po drugiej stronie jezdni" i próbować wyprzedzać np. autobus.


Dokumentacja fotograficzna ruchu dwukierunkowego dla ulicy Dolnych Wałów (od ul. Zwycięstwa dla ul. Wieczorka):Fot.: Michał Czaplicki

4 komentarze:

 1. W końcu zaczyna się coś dziać,i miejmy nadzieje że kontrapasów będzie przybywać.Czekam jeszcze na pierwszą w Gliwicach śluzę rowerową :)

  OdpowiedzUsuń
 2. A gdzie Twoim zdaniem taki kontrapas byłby przydatny?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przede wszystkim od rynku do ul dolnych wałów

   Usuń
 3. Też tak uważam, bo objazd tego odcinka jest dość długi, no i przy okazji udostępnienie Rynku dla rowerów. Pozostają jeszcze takie ulice jak Floriańska, na której nie ma prawie żadnego ruchu, a parkujących aut jest niewiele, Wybrzeże AK przy wylocie na ul. Śliwki (też mały ruch i szeroka jezdnia), Witkiewicza (mozliwośc ominięcia Tarnogórskiej), Piramowicza/Przyjaźni.
  Przy okazji byłoby dobrze, gdyby udostepnić rowerzystom Młyńską obok Komendy Policji, żeby nie trzeba było jeździć zygzakiem po skwerku po nogach specerowiczów (kiedyś nie zgodzono się, bo podobno parkowały tam TIR-y zatrzymane do kontroli, ale dawno ich tam nie widziałem).

  Piotr Rościszewski

  OdpowiedzUsuń