21 lipca 2012

Rowerem... do muzeum


W dzisiejszym artykule sprawdzimy jakie są możliwości skorzystania z oferty gliwickich muzeów, przy założeniu, że przyjedziemy do celu rowerem. W Gliwicach możemy zwiedzić cztery oddziały Muzeum:

1. Zamek Piastowski (ul. Pod Murami 2)
Przy Zamku rowerzyści znajdą kilka typowych, niepolecanych przez nas wyrwikółek (fot. 1). Ponieważ przyroda nie lubi próżni, jako stojak jest wykorzystywany pobliski płot (fot. 2).
Fot. 1. Stojaki pod Zamkiem Piastowskim
Fot. 2. Alternatywny stojak pod Zamkiem
2. Willa Caro (ul. Dolnych Wałów 8a)

Placówka oferuje miejsce na zaparkowanie kilku rowerów. Miejsca te są nie są zbytnio widoczne, ponieważ umieszczono je za drzewem. Zamontowane stojaki nie umożliwiają solidnego przypięcia roweru (fot. 3).
Fot. 3. Stojaki pod Willą Caro
3. Radiostacja (ul. Tarnogórska 129)

Radiostacja nie oferuje żadnych stojaków rowerowych (fot. 4) więc należy się wspomóc pobliskim płotkiem (fot. 5). W tym miejscu warto zaznaczyć, że na terenie wokół radiostacji jest dopuszczony ruch rowerowy, z zastrzeżeniem, iż rowerzyści muszą ustępować pieszym.
Fot. 4. Wejście do Radiostacji
Fot. 5. Radiostacja - stojak alternatywny
4. Muzeum Odlewnictwa (ul. Bojkowska 37)

Blisko wejścia znajduje się kilka stojaków (fot. 6). Niestety są to wyrwikółka jednakże przy odrobinie chęci można do nich przypiąć ramę roweru. W przeciwieństwie do Zamku tu nie ma możliwości aby zastępczo wykorzystać płot.
Fot.6. Muzeum Odlewnictwa
Podsumowanie

Nie można powiedzieć, że gliwickie placówki muzealne nie wiedzą o istnieniu rowerzystów. Świadczą o tym zainstalowane stojaki rowerowe. Można jednak odnieść wrażenie, że nie mają zrozumienia dla potrzeb rowerzystów. Aby móc spokojnie zostawić rower i oddać się podziwianiu muzealnych ekspozycji należy zamontować stojaki typu odwrócone U, do których można pewnie przyczepić nie tylko koło, ale przede wszystkim ramę roweru. Zobaczymy jaka będzie odpowiedź Muzeum na naszą prośbę dotyczącą montażu właściwych stojaków.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz