29 września 2011

Koleje Śląskie bez oferty dla rowerzystów

Od 1 października 2011 roku ruszają Koleje Śląskie. Niestety zarządca nowej spółki kolejowej nie przewiduje żadnych upustów dla rowerzystów. Koszt przewozu roweru pociągiem wyniesie 5 zł 50 groszy i będzie można nabyć wyłącznie bilet jednorazowy bez możliwości zakupu biletu sieciowego dla jednośladu. Wszystkie połączenia wykonywane przez spółkę Koleje Śląskie będą odbywać się nowoczesnymi składami szynowymi "Elf" marki Stadler. Jak tłumaczy Adam Warzecha - rzecznik nowej spółki - w elfach brakuje miejsca przewidzianego dla jednośladów. Jedyna możliwość to przewożenie rowerów w przedsionkach. Przewoźnik obawiając się zarzutów nie możności przewożenia roweru w komfortowych warunkach uznał, że nie będzie oferował atrakcyjnej ceny za taką usługę.

Samorządowa spółka Koleje Śląskie podległa pod Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Na początek będzie obsługiwała trasę z Gliwic do Częstochowy, a w weekendy także 2 kursy z Częstochowy i Sosnowca do Wisły Głębce. Pierwsza z wymienionych tras należy do najbardziej obleganych połączeń kolejowych w Polsce. Wielu mieszkańców Gliwic oraz pozostałych miast Silesii korzysta z tej linii dojeżdżając do pracy, szkół, urzędów. Linia łączy większość największych miast w województwie (Gliwice, Zabrze, Katowice, Sosnowiec, Częstochowa). Natomiast połączenie z Wisłą jest bardzo atrakcyjna przede wszystkim turystycznie. Zwłaszcza, że w ciągu ostatnich lat połączenie z tą częścią Beskidów było coraz bardziej zaniedbywane i ograniczane.

W przyszłości jakość obsługi rowerzystów korzystających z usług Kolei Śląskich powinien się poprawiać. Na stronie przewoźnika kilka 31 sierpnia pojawiła się informacja o rozstrzygniętym przetargu na dostawę pięciu zmodernizowanych EZT, gdzie jednym z wymogów jest zamieszczenie wieszaków rowerowych. Wówczas pojawiają się szanse, że i taryfa cenowa na przewóz rowerów zostanie zmieniona na korzyść cyklistów.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz