11 czerwca 2013

III Gliwickie Święto Cykliczne: blisko 1000 uczestników. Gliwicki rekord frekwencji

Tegoroczne III Gliwickie Święto Cykliczne zakończyło się rekordową frekwencją. Łącznie Rowerowy Piknik pod wieżą gliwickiej Radiostacji odwiedziło blisko 1000 osób. Organizatorami wydarzenia byli: stowarzyszenie Śląska Inicjatywa Rowerowa oraz Szkoła Podstawowa nr 7 w Gliwicach.

Wielka Parada Rowerowa 

Święto Cykliczne w Gliwicach rozpoczęło się o godz. 12:00 Paradą rowerową. Kolumna rowerzystów przejechała ulicami miasta w eskorcie policji, straży miejskiej oraz Rowerowego Patrolu Przedmedycznego. Łącznie w Paradzie uczestniczyło około 200 osób poczynając od dzieci, a na osobach starszych kończąc. Trasa liczyła 14 km i prowadziła dzielnicami: Śródmieście, Dolnej Wsi, Sikornik, Trynek i Zatorze.

Piknik Rowerowy 

Wszyscy uczestnicy Parady dotarli szczęśliwie na teren Radiostacji Gliwice, gdzie na rowerzystów czekała już duża grupa mieszkańców miasta, którzy chcieli wziąć udział w Gliwickim Święcie Cyklicznym. Na wszystkich zebranych czekały różnego rodzaju atrakcje zarówno dla tych młodszych rowerzystów jak i nieco starszych. Wśród zaproszonych gości znalazły się firmy i instytucje promujące ekologię oraz bezpieczeństwo na drodze. Każdy głodny i spragniony mógł skorzystać z bezpłatnej gastronomi lub zajadać się watą cukrową. Jak to na pikniku. Pogoda okazała się wymarzona dla niedzielnych leniuchów zatem mnóstwo osób od razu rozłożyła się na ławkach i kocach korzystając z pięknej pogody, a czas na Pikniku urozmaicały wszystkim występy artystyczne dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 7, przedszkola Chatka Puchatka oraz zespół HD Crew. Z tym ostatnim wiąże się niesamowita historia bowiem po występie zespołu na oczach wszystkich doszło do oświadczyn, która na szczęście zostały szybko i z ogromną radością przyjęte. To z pewnością niezapomniana chwila dla pary narzeczonych, którym serdecznie gratulujemy!

Śląska Świąteczna Masa Krytyczna 

 Dopełnieniem uczestników Gliwickiego Święta Cyklicznego była ponad 400 osobowa grupa rowerzystów, która dotarła do Gliwic z Katowic, Chorzowa, Świętochłowic, Rudy Śląskiej, Bytomia i Zabrza. Pokonali dystans 58 km. Była to świetna okazja do spotkań i rozmów braci rowerowej z różnych miast metropolii Silesia.

Śluzy malować, zalegalizować 

Tak brzmiało ogólnopolskie hasło skandowane przez wszystkich organizatorów Święta Cyklicznego w całej Polsce. Dwa lata temu znowelizowane zostało Prawo o Ruchu Drogowym. Potrzebna jest długofalowa edukacja w tym temacie zarówno dzieci, młodzieży jak i osób dorosłych. Wielu rowerzystów i wielu kierowców nie zna przepisów określających nasze obowiązki i prawa na drodze. Co więcej w polskim prawie brakuje aktualnych rozporządzeń, które jasno określałyby sposoby oznaczania śluz rowerowych, pasów rowerowych i kontrapasów rowerowych. To tylko niektóre elementy organizacji ruchu na drodze, które w prosty sposób ułatwiają i podnoszą poziom bezpieczeństwa przemieszczania się rowerem w mieście.

Nauka przez zabawę

W trakcie Gliwickiego Święta Cyklicznego, które w tym roku skierowane było przede wszystkim do gliwickiej młodzieży szkolnej, odbyły się różnego rodzaju konkursy i pokazy. Między innymi konkurs na wykonanie plakatu promującego rower w mieście i pokazy artystyczne. Odbył się także pokaz preferowanych przez środowiska rowerowa poprawnych stojaków rowerowych oraz sposobów właściwego zabezpieczania roweru w miejscu publicznym. I to właśnie stojaki rowerowe dla szkół były w tym roku głównymi nagrodami konkursowymi. Stojaki ufundowane przez firmę Venag trafiły do III L.O. w Gliwicach oraz SP 20 w Zabrzu.

Święto Cykliczne 

Święto Cykliczne to społeczna inicjatywa, której głównym celem jest promocja roweru jako najlepszego środka transportu w mieście. Organizacje i grupy współpracujące w ramach sieci Miasta dla Rowerów zorganizowały Święto Cykliczne w kilkunastu miastach Polski. Według wstępnych i szacunków w Święcie Cyklicznym w Polsce wzięło udział ponad 20 tysięcy rowerzystów.

Fotorelacja

Na stronie Gliwickiego Święta Cyklicznego opublikowaliśmy część zdjęć, które udokumentowały to co działo się w czasie imprezy. Kliknij na poniższy link, aby przejść do galerii zdjęć. Jeśli macie prywatne galerie, którymi zechcecie się podzielić prześlijcie nam link w komentarzu do tej wiadomości, a najlepiej w treści maila korzystając z zakładki Kontakt. Opublikujemy go w treści artykułu wraz z podaniem autorów zdjęć.

  • Galeria III Gliwickie Święto Cykliczne - link

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz