17 stycznia 2011

C-16 + T-22 = bezpieczniejszy rowerzysta

Dwie główne drogi wlotowe do Gliwic – Toszecka i Pszczyńska nie są bezpieczne dla rowerzystów. Duże natężenie ruchu samochodowego oraz brak infrastruktury rowerowej powoduje, że wielu cyklistów, łamiąc prawo, jeździ po chodniku. Dzięki temu poruszają się bezpieczniej, ale ryzykują otrzymanie mandatu.

W idealnej sytuacji miasto powinno wybudować drogi dla rowerów, ale na dzień dzisiejszy nie ma takich planów.

Istnieje jednak alternatywne rozwiązanie - wystarczy dopuścić jazdę na rowerze po chodnikach przez ich odpowiednie oznakowanie kombinacją znaków C-16 + T-22 (droga dla pieszych + nie dotyczy rowerów). Taka decyzja administracyjna nie zmieni ciągu pieszego w drogę dla rowerów, ale ułatwi codzienne życie wielu rowerzystom.

Droga dla pieszych + nie dotyczy rowerów - Aleja Pokoju, Kraków
Podstawowa funkcja chodnika nie ulegnie zmianie, gdyż piesi nadal będą mieli bezwzględne PIERWSZEŃSTWO.

Powyższe oznakowanie, można spotkać w coraz większej ilości miast.
W Krakowie zostało próbnie wprowadzone we wrześniu 2009 r. Nowy pomysł od razu zyskał aprobatę rowerzystów, a także Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Obecnie ruch rowerowy jest dopuszczony na chodnikach o łącznej długości kilkunastu kilometrów. Ułatwia to codzienne życie setkom krakowskich rowerzystów.

Czy podobne rozwiązanie zawita do Gliwic? Przekonamy się o tym za kilka tygodni po rozpatrzeniu przez Zarząd Dróg Miejskich wniosku o dopuszczenie jazdy rowerem na chodnikach znajdujących się przy ul. Toszeckiej (od skrzyżowania z ul. Oriona do skrzyżowania z ul. Śliwki po stronie zachodniej oraz do skrzyżowania z ul. Bernardyńską po stronie wschodniej) oraz po obu stronach ul. Pszczyńskiej (od skrzyżowania z ul. Ratowników Górniczych do skrzyżowania z ul. Okrężną). Dowiemy się wtedy czy będzie można legalnie jeździć rowerem po chodnikach biegnących wzdłuż dwóch najruchliwszych ulic w mieście.

Autor tekstu: Paweł Kwasek

2 komentarze:

 1. Kiedy jest taki znak na chodniku, czy može rowerysta posługować sie jezdnia? Mamy w Białorusi zakaz na jezdnia dla rowerystow. To nie jest rozwiazaniem.

  OdpowiedzUsuń
 2. Cześć Blrovar. Owszem, rowerzysta w takiej sytuacji może posługiwać się jezdnią. Bowiem znaki mówią co następuje:

  W tej sytuacji chodnik to ciąg przeznaczony tylko dla pieszych (znak C-16), lecz znak nie dotyczy rowerzystów (znak T-22). A zatem rowerzyści mogą, lecz nie muszą jechać chodnikiem. To takie sprytne obejście polskiego prawa. Choć dla ludzi nie zainteresowanych Prawem o Ruchu Drogowym zestawienie tych dwóch znaków wygląda dziwnie.

  Standardowo w Polsce, gdy zarządca drogi chce wpuścić rowerzystę na chodnik, stosuje się kombinację znaków C-13 i C-16 (czyli droga pieszo-rowerowa określająca dodatkowo po której stronie chodnika idą piesi, a po której jadą rowerzyści). Często towarzyszy temu oznakowanie poziome w postaci białej linii lub rozróżnienie w postaci innej nawierzchni (lub jej zróżnicowanie pod względem wysokości). Wówczas rowerzysta jest zobligowany, aby poruszać się drogą rowerową, a co za tym idzie nie ma prawa jechać jezdnią.

  Rozwiązanie przedstawione powyżej przez Pawła Kwaska pozwala rowerzystom wybierać czy woli jechać jezdnią czy chodnikiem.

  OdpowiedzUsuń