17 listopada 2013

Bezpieczeństwo w Gliwicach

Otrzymaliśmy z ZDM Gliwice dokument opisujący stan bezpieczeństwa na gliwickich drogach na przestrzeni lat 2010 - 2012. Pierwszą sprawą rzucającą się w oczy jest liczba wypadków na skrzyżowaniu ulic Portowej, Śliwki i Okulickiego. Sytuacja wygląda tak:
 1. 2010 - brak skrzyżowania na liście najbardziej niebezpiecznych,
 2. 2011- miejsce 3,
 3. 2012 - miejsce 1,
Dlaczego tak się dzieje? Przypomnijmy, że w lipcu 2012 ZDM zlikwidował przejazd rowerowy przez ulicę Wybrzeże AK (zobacz >>). W efekcie rowerzyści zostali zmuszeni do schodzenia z rowerów przy przekraczaniu ulicy. To wygodne tylko zdaniem osób nie jeżdżących na rowerze. Rowerzyści najwyraźniej kierując się intuicją nadal przejeżdżali przez ulicę. Za to kierowcy nie mieli żadnej informacji, że w poprzez ulicy odbywa się ruch rowerowy ponieważ likwidując przejazd usunięto również znaki pionowe.

Przejazd został przez ZDM zlikwidowany ponieważ rzekomo nie można go było wykonać zgodnie z przepisami. Podobno rowerzyści zagrażali pieszym na moście nad Kłodnicą. Jakoś o wypadkach z udziałem pieszych na moście dokumenty ZDM nie wspominają, natomiast widać, że w roku likwidacji przejazdu miejsce to awansowało na najbardziej niebezpieczne w Gliwicach.

Na koniec można dodać, że za 2 lata w tym miejscu pojawią się przejazdy dla rowerów. Niestety są one zaprojektowane tak, aby przypadkiem rowerzyści za bardzo nie przeszkadzali kierowcom.
Co będzie w ciągu tych dwóch lat? Podczas budowy DTŚ droga rowerowa została skrócona i teraz rowerzyści aby być w zgodzie z przepisami muszą przebywać pieszo około 150 metrów.

3 komentarze:

 1. Przejechać Śliwki zgodnie z przepisami to naprawdę wyczyn. Czy autor wie coś może na temat rzekomej drogi rowerowej wzdłuż Bojkowskiej? Podobno "miała być" na jesień 2013. Mamy jesień, a jedyne co się szykuje, to drzewa do wycinki. Ech..., rowerowe Gliwice, codzienny bój o życie.

  OdpowiedzUsuń
 2. niestety, po licznych zapowiedziach ZDM nie potrafi powiedzieć nic konkretnego. Widać oczekiwanie na akceptację strategii przez UM aby mieć "podkładkę" pod wydawane pieniądze

  OdpowiedzUsuń
 3. Coś na tej Bojkowskiej robią. Podobno DDR (również dla rolkarzy) będzie pokryta asfaltem.

  OdpowiedzUsuń