8 października 2012

Opinia na temat nielegalnego parkowania

W jednym z artykułów pisaliśmy o parkowaniu samochodów na drogach dla rowerów (zobacz >>). Ponieważ w okresie letnim problem często dotyczy drogi dla rowerów wzdłuż ulicy Pionierów, poprosiliśmy  Straż Miejską o opinię w sprawie uniemożliwienia parkowania na drodze dla rowerów. Oto treść naszego pisma:

Aktualna organizacja ruchu w rejonie ogródków działkowych przy ulicy Pionierów (od ronda do ulicy Toszeckiej) skutkuje parkowaniem samochodów na pobliskiej drodze dla rowerów. W efekcie:
 1. Rowerzyści nie mają możliwości legalnego przejazdu od ronda w stronę ulicy Toszeckiej,
 2. Straż Miejska jest często wzywana na interwencję,
 3. Sytuacja notorycznie powtarza się w ładne, letnie dni,


Pragniemy poznać Państwa opinię na temat uniemożliwienia wjazdu samochodów na drogę dla rowerów za pomocą fizycznych przeszkód np. słupków lub barierek. Korzyści z takiego rozwiązania:

 1. możliwość przeznaczenia czasu Strażników na inne interwencje,
 2. oszczędność funduszy (koszt barierek wydaje się niższy niż koszty licznych interwencji),
 3. zwrócenie uwagi kierowców na niechronionych użytkowników dróg,
 4. poprawa bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu:
  1. kierowcy nie będą poruszali się po drodze dla rowerów,
  2. przeniesienie ruchu rowerowego na dedykowaną drogę,


Dodatkowo pragniemy zwrócić uwagę, że samochody można legalnie parkować na asfaltowym placu przy skrzyżowaniu Pionierów / Toszecka, w odległości około 350 metrów od omawianej drogi dla rowerów.

5 komentarzy:

 1. Ooo. Na reszcie jakaś pozytywna reakcja i w dodatku z sensem. Trzeba jeszcze tylko dopisać, żeby przy okazji zrobili porządek z samą nawierzchnią ścieżki rowerowej i uzupełnili znaki. Chociaż.. może lepiej nie. Ciągle się zastanawiam do kąt ów ścieżka ma prowadzić. Kończy się przed skrzyżowaniem Pionierów i Toszeckiej, ale w mało ciekawym miejscu (trzeba chodnikiem przejechać z powrotem na ul Pionierów w kierunku przystanku autobusowego i z stamtąd na skrzyżowanie).

  OdpowiedzUsuń
 2. Nawierzchnia też jest w planach. Na razie proponujemy zrobienie porządku z parkowaniem. Jeśli postąpilibyśmy na odwrót to nową DDR pewno zaraz rozjeździliby działkowicze.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mamy dziwną sytuację. W zamyśle przy krawężniku miała być chodnik, a do niego miała przylegać droga dla rowerów, ale ze znaku na zdjęciu wynika, że całość stanowi droga dla rowerów. Na zdjęciu widać, że samochody parkują na gorszej części drogi dla rowerów, a kierowcy słusznie zostawiają im miejsce na części, która ma lepszą nawierzchnię.
  Jeżeli ktoś w Miejskim Zarządzie Dróg i Straży Miejskiej chce egzekwować prawo, to musi zacząc od siebie i ustawić prawidłowe znaki, z których by wynikało że mamy do czynienia z podzielonym na dwie części ciągiem pieszo-rowerowym, a Komenda Miejska Policji musiałaby zacząć wystawianie mandatów od samochodu, który stoi codziennie na ciągu pieszo-rowerowym naprzeciw tej komendy i dobrze go widać z okien Wydziału Ruchu Drogowego.

  Piotr Rościszewski

  OdpowiedzUsuń
 4. ciekawa sprawa z tym samochodem. A próbowałeś Piotrze codziennego nękania numeru 986 tą sprawą?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tymi nieprawidłowościami zawsze jest kłopot. Jest ich tyle, że życia by nie starczyło na zgłaszanie wszystkiego jak leci, więc wybieram to, co uważam za najważniejsze, a reszta niestety leży odłogiem.

   Piotr Rościszewski

   Usuń