29 października 2012

Zima zła? My się zimy nie boimy

Pierwsze dni śniegu zazwyczaj przynoszą zwiększoną liczbę kolizji na drogach dlatego gorąco apelujemy do wszystkich rowerzystów by zasadę ograniczonego zaufania do innych użytkowników ruchu tym razem mieli szczególnie na uwadze.
Ośnieżone znaki na Placu Grunwaldzkim
Letnie opony

Opady śniegu wielu zaskoczyły. Śnieg pewnie za kilka dni odpuści i znów będzie piękna, jesienna pogoda. Nie zmienia to jednak faktu, że na ulicach zrobiło się ślisko i mokro, a wielu kierowców nie zdążyło wymienić opon w samochodach na zimowe. Dlatego wszyscy cykliście powinni mieć to na uwadze i jadąc jezdnią lub przejeżdżając przez przejazd dla rowerów weźmy pod uwagę wydłużoną drogę hamowania samochodów. Wszyscy, zarówno kierowcy jak i rowerzyści, będą potrzebować przynajmniej kilku dni by dostosować styl jazdy do istniejących warunków.

Szarówka

Śnieg to nie jedyny problem. Wraz z weekendową zmianą czasu znacznie szybciej robi się ciemno popołudniami. Czas, gdy wielu z nas wraca z pracy lub aktywności prywatnych. Pamiętajcie, by mieć prawidłowo oświetlony rower. Oznakowanie to jest obowiązkowe (!) a nie dobrowolne. Zasady oświetlenia roweru reguluje nowe rozporządzenie, które określa rodzaj światła z przodu i z tyłu oraz wysokość na jakiej oświetlenie roweru może się znajdować. Więcej na temat oświetlenia roweru przeczytacie tutaj. Zadbajmy o nasze bezpieczeństwo i myślny o innych na drodze.

Mimo, iż warunki pogodowe się pogorszyły to pamiętajcie, sezon rowerowy nie kończy się w październiku, a trwa cały rok. Dostosowując swój strój do istniejących warunków pogodowych można w sposób bezpieczny przemieszczać się.

Na zakończenie zagadka dotycząca powyższej fotografii. Wczoraj w nocy jadąc rowerem zrobiłem zdjęcie do tego artykułu na Placu Grunwaldzkim od strony ul. Mickiewicza. Dopiero, gdy dojechałem do i spojrzałem na zdjęcie przyjrzałem się ułożeniu znaków. Czy aby zakaz postoju jest potrzebnym znakiem w przypadku jak na zdjęciu skoro powyżej mamy zakaz ruchu dla wszystkich pojazdów za wyjątkiem rowerów? Chyba, że zakaz postoju dotyczy rowerów … Jak myślicie?

1 komentarz:

  1. warto również pamiętać o tym, że jeśli "warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła)" rowerzysta może jechać po chodniku. Oczywiście w takim przypadku zawsze należy ustąpić pierwszeństwa pieszym.

    Co do znaków to zakaz zatrzymywania wydaje się nadmiarowy. Może miał wisieć na słupie trochę dalej, bo jak pamiętam to później jest obok części rowerowej wyznaczona część do parkowania samochodów z pobliskich domków.

    OdpowiedzUsuń