16 września 2011

Ulica Akademicka nie dostępna dla rowerów po przebudowie

Na oficjalnej stronie Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach w dziale Przetargi widnieje ogłoszenie o zamówieniu pt. "Zamknięcie dla ruchu ogólnodostępnego odcinka ulicy Akademickiej (od skrzyżowania z ul. Wrocławską do skrzyżowania z ulica Skłodowskiej – Curie w Gliwicach)". Zgodnie ze schematami docelowej organizacji ruchu zamieszczonymi w postaci załączników na rys. 6 i 9 widnieje, iż oznakowanie pionowe nie będzie dopuszczać ruchu rowerów. Treść obu typów tabliczek wg projektu głoszą:
Treść 1: Nie dotyczy miejskich służb komunalnych i dojazdu do posterunku do Straży Pożarnej.
Treść 2: Nie dotyczy miejskich służb komunalnych, mieszkańców i dojazdu do posterunku Policji.
Pojawia się pytanie dlaczego pominięto rowery, skoro ulica Akademicka przebiega przez sam środek dzielnicy akademickiej Politechniki Śląskiej. Wzdłuż niej jest zlokalizowanych większość wydziałów i obiektów administracyjnych uczelni. Dodatkowo wielu studentów już teraz dojeżdża do uczelni na rowerach.
Stowarzyszenie Śląska Inicjatywa Rowerowa wystosowała pismo do Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach z wnioskiem o dodanie w treści tabliczek także słowa rowery. Wierzę, że opisana sytuacja jest zwykłym niedopatrzeniem i urzędnicy koordynujący projekt uwzględnią wniosek ŚIR. Koszt zmian jest znikomy, a korzyści z niego płynące istotne.

Materiały do pobrania:
- Rysunek 6 - pobierz
- Rysunek 9 - pobierz

3 komentarze:

 1. Myślę, że warto by zorganizować akcję listów do ZDM. Podejrzewam, że nie robiliby wielkich problemów by to zmienić.

  Poza tym - brak ruchu rowerowego na kampusie uczelni? W Unii Europejskiej?!

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak sam zauważyłeś zmiana nie powinna sprawić wielu problemów. Zatem liczę, że może nie będzie potrzeby zbierania podpisów w tej sprawie. Jednak sam fakt pomijania ruchu rowerowego na takiej ulicy, w takim miejscu jest rażącym i nie przemyślanym błędem.

  Wg mnie obrazuje brak myślenia o rowerzystach.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mamy do czynienia z tradycyjnie niskim poziomem kompetencji miejskich urzędników i pracowników miejskich instytucji. Tradycyjnie "zapominają" o tym, co powinno być podstawą ich prawidłowego działania. Ile lat można nieudolność tłumaczyć "zapominaniem"?

  OdpowiedzUsuń