20 lipca 2010

Ubezpieczyć czy nie?

Czy uważacie, że rowery warto ubezpieczać? Wielu rowerzystów często bagatelizuje problem ubezpieczenia roweru oraz siebie jako rowerzysty w trakcie jazdy. Rower z racji, iż jest na ogół niedrogi w zakupie, a zwłaszcza w eksploatacji, wśród rowerzystów nie jest traktowany jako środek transportu, który także można (... a może należy) ubezpieczyć. Problem pojawia się dopiero w chwili kolizji, gdy rower zostaje zniszczony, my tracimy na zdrowiu i musimy komuś zapłacić za zniszczenia, jeśli wypadek jest z naszej winy.


Sam często zastanawiam się czy warto ubezpieczyć rower czy nie. Ze względu na fakt, że rower jest jednym z najtańszych środków transportu to i większość jego właścicieli nie chce dopłacać sporych sum za jego ubezpieczenie. Oczywiście czy ubezpieczenie jest drogie czy tanie zależy przede wszystkim od kosztu samego roweru oraz zamożności jego właściciela. Trudno porównywać rower za 500 zł z rowerem za 3500 zł. W przypadku tych tańszych jednośladów koszt rocznego ubezpieczenia może się kształtować w granicach ok. 2/3 wartości roweru. Im droższy rower tym zasadność ubezpieczenia rośnie bo i do stracenia mamy znacznie więcej.

W dzienniku Rzeczpospolita pojawił się ciekawy artykuł na temat ubezpieczeń rowerowych. Oto zestawienie przygotowane przez autorkę artykułu, które przedstawia ofertę ubezpieczeń dla rowerzystów:

Co towarzystwa oferują rowerzystom


PZU

Oferuje polisę Bezpieczny rowerzysta. Jest ona przeznaczona dla użytkowników rowerów, czyli nie trzeba być właścicielem roweru, aby zapewnić sobie ochronę. Wersja podstawowa obejmuje NNW i OC rowerzysty. Można ją rozszerzyć o ubezpieczenie bagażu i casco roweru. Rowerzysta (wraz z pojazdem i bagażem podróżnym) korzysta z ochrony tylko podczas jazdy, wsiadania, zsiadania i prowadzenia roweru. Umowa zawierana jest na rok lub krótszy okres. Obowiązuje na terenie Polski, a po opłaceniu dodatkowej składki – także za granicą.

Maksymalna suma ubezpieczenia wynosi: 50 tys. zł dla NNW, 200 tys. zł – OC, 3 tys. zł – ubezpieczenie bagażu podróżnego, 5 tys. zł – casco roweru. Wysokość składki zależy od zakresu ubezpieczenia (wybranych składników polisy), zasięgu geograficznego (Polska, zagranica), wysokości sum ubezpieczenia, długości umowy. Na przykład za polisę ważną przez sześć miesięcy, obejmującą tylko nasz kraj, z pełnym zakresem ochrony i sumami ubezpieczenia: casco – 5 tys. zł, OC – 50 tys. zł, NNW – 30 tys. zł, zapłacimy 383 zł.

Ergo Hestia

Nie ma w ofercie specjalnego ubezpieczenia dla rowerzystów. Rower może być ubezpieczony jako mienie ruchome w mieszkaniu lub domu jednorodzinnym na takich samych zasadach jak inne mienie. Towarzystwo nie odpowiada wtedy za szkody, do których dojdzie poza domem. Rower może też być objęty ochroną jako bagaż przewożony wewnątrz lub na zewnątrz samochodu. Taka polisa jest dodatkiem do autocasco. Rowerzysta może też wykupić ubezpieczenie NNW oraz OC w życiu prywatnym.

Generali

Towarzystwo proponuje rowerzystom NNW, w którym wysokość składki zależy przede wszystkim od klasy ryzyka zawodowego oraz wieku ubezpieczonego. Amatorska jazda na rowerze wpływa na cenę produktu w niewielkim stopniu. Natomiast polisa OC w życiu prywatnym już w podstawowym wariancie obejmuje szkody powstałe w wyniku używania rowerów na terenie Europy. OC wykupione na rok, przy najniższej sumie ubezpieczenia 50 tys. zł, kosztuje 50 zł. Polis przygotowanych specjalnie z myślą o rowerzystach nie ma.

Uniqa

Rowery mogą być ubezpieczone jako sprzęt turystyczny – jest to część ubezpieczenia Dom Plus. Sprzęt turystyczny jest wtedy traktowany jako ruchomości domowe; chroniony jest tylko w miejscu ubezpieczenia (czyli w domu, mieszkaniu). Rowerzyści mogą korzystać także z polisy OC w życiu prywatnym oraz ze standardowego ubezpieczenia NNW.

Warta

Pakietu tylko dla rowerzystów nie ma. Ubezpieczenie roweru, NNW i OC są dostępne jako składnik różnych pakietów.

Osobom zainteresowanym krótkoterminową ochroną firma proponuje Wartę Travel, która działa zarówno podczas podróży w kraju, jak i za granicą. W ubezpieczeniu krajowym podstawą są NNW i OC z możliwością dodatkowego ubezpieczenia bagażu podróżnego (w tym roweru).

Natomiast osoby zainteresowane całoroczną ochroną mogą ubezpieczyć rower wraz z mieszkaniem (jako ruchomość znajdującą się w domu).Pełny artykuł do przeczytania tutaj. A jakie jest wasze zdanie na temat ubezpieczeń rowerowych?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz