25 lutego 2013

Gliwicka Rada Rowerowa

W Gliwicach jest sporo rowerzystów. Sporo jest również do zrobienia w temacie infrastruktury rowerowej, promowania transportu rowerowego. Kto się tym zajmuje?
Pod koniec roku Rada Miejska ustaliła, że za spójną sieć dróg rowerowych będzie odpowiadał Zarząd Dróg Miejskich (zobacz >>). A kto reprezentuje rowerzystów?
Okazuje się, że oprócz Śląskiej Inicjatywy Rowerowej jest to kilka grup np. Gliwicka Masa Krytyczna, Oddział Uczelniany PTTK, Śląski Klub Znakarzy Tras Turystycznych. Każdy ma pomysł, kontaktuje się z ZDM, Urzędem Miejskim. Kiedy tematów jest mało opisana sytuacja nie grozi bałaganem. Ponieważ w Gliwicach tematów rowerowych przybywa, rowerzystów jest coraz więcej, pojawiają się nowe pomysł, pojawiło się również ryzyko, że różne grupy będą się kontaktowały z tymi samymi instytucjami w tych samych sprawach. Z kim zatem miałbym rozmawiać np. ZDM? Czyj głos uznać za decydujący? Dodatkowo ktoś musiałby zbierać rowerowe sygnały dochodzące z różnych stron w spójną całości? Czy urzędnicy znaleźliby na to czas? Czy to ich zakres obowiązków? Moim zdaniem nie. Podobnie pomyślało kilka osób i w ten sposób powstała... 

Gliwicka Rada Rowerowa

z założenia GRR ma być miejscem skupiającym osoby i organizacje, które chcą aktywnie wpływać na kształt infrastruktury i ruchu rowerowego w Naszym mieście. Jakie będą tego korzyści?
  1. jedna linia komunikacji miasto <-> rowerzyści = spójna, łatwiejsza komunikaja,
  2. głos wszystkich organizacji będzie więcej znaczył niż suma głosów poszczególnych organizacji z osobna,
  3. w większym gronie będzie można wypracować jeszcze ciekawsze rozwiązania,
W najbliższych dniach przedstawimy dodatkowe informacje odnoście zasad funkcjonowania Rady, spotkań, ustaleń i pomysłów. Jednocześnie jeśli jesteś zainteresowana / zainteresowany zmianami rowerowymi w Gliwicach, zachęcamy do kontaktu z nami (link).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz