15 czerwca 2011

Gliwickie Święto Cykliczne 2011

W dniu 12 czerwca 2011 r. w Gliwicach odbyła się pierwsza edycja ogólnopolskiej imprezy pt. "Święto Cykliczne". Stowarzyszenie Śląska Inicjatywa Rowerowa razem z kilkunastoma organizacjami z różnych miast Polski w ramach inicjatywy Miasta dla Rowerów, zorganizowała imprezę promującą ruch rowerowy w Gliwicach. Miała ona wyraźnie elegancki styl. Dlaczego?

Elegancka Parada Rowerowa

Pierwszym punktem programu obchodów Gliwickiego Święta Cyklicznego była Elegancka Parada Rowerowa. Przejazd rowerzystów gliwickimi ulicami odbył się w eskorcie policjantów i strażników miejskich. Blisko 200 osobowy peleton elegancko ubranych rowerzystów przejechał najważniejszymi ulicami miasta mijając także obiekty stanowiące symbol Gliwic. Rowerzyści przejechali między innymi ulicą Zwycięstwa, Dolnych Wałów, minęli Urząd Miasta, Radiostację, a także stadion miejski. Elegancko ubrani rowerzyści przyciągali uwagę mieszkańców miasta bowiem strojem wyraźnie odbiegali od typowego jeszcze na naszych ulicach stroju sportowego. W ten sposób pokazali, że rower to świetny środek transportu miejskiego i strój w żaden sposób ich nie ogranicza. Peletonowi towarzyszyła muzyka, dzwonki, trąbki, a czasem także sygnały kogutów policyjnych.

Piknik rowerowy

Część stacjonarna imprezy miała miejsce w Parku Chopina, tuż przed wejściem do Palmiarni Miejskiej. W Pikniku łącznie wzięło udział blisko 350 osób. Na wszystkich uczestników pikniku czekały liczne atrakcje. Wśród nich: stolik obywatelski, pokaz zabezpieczeń rowerowych, filmy o tematyce rowerowej, zajęcia z lepienia w glinie, gra miejska, konkursy sprawnościowe, warsztat rowerowy, prelekcje nt. nowelizacji Prawa o Ruchu Drogowym, znakowanie rowerów oraz konkursy ze znajomości przepisów ruchu drogowego organizowane przez Straż Miejską. Dla najmłodszych przygotowane były konkursy i zajęcia plastyczne oraz zabawy z clownami i darmowa wata cukrowa. Wyjątkowym gościem pikniku było także Stowarzyszenie Transplantacji Serca z Zabrza, które przybliżyło mieszkańcom Gliwic temat transplantacji w Polsce.

Wyjątkowe nagrody

W licznych konkursach i quizach na zwycięzców czekały liczne nagrody ufundowane przez sponsorów Gliwickiego Święta Cyklicznego. Sponsorem głównym imprezy była firma Kross, która ufundowała między innymi 3 rowery. Dodatkowo na laureatów konkursów czekały akcesoria rowerowe i usługi rekreacyjno-sportowe ufundowane przez firmy: TupTup, Decathlon, MK Bike, LoVelo, Ministerstwo Infrastruktury, Step Dance, Alegra. Wśród nagród znalazły się zapięcia rowerowe, pompki, dzwonki, chwyty na kierownicę, usługi serwisu rowerowego, bony towarowe na akcesoria rowerowe, wejściówki na zajęcia ruchowe, rowerki biegowe dla najmłodszych oraz specjalne wejściówki dla dzieci do sali zabaw Alegra.

Najpiękniejsi na rowerach

Jednym z najbardziej oczekiwanych punktów imprezy był konkurs na najpiękniej ubraną rowerzystkę i rowerzystę. Wśród zgłoszonych osób jury wytypowało zwycięskie trójki, spośród których najlepsi otrzymali rowery firmy Kross. Także najstarszy i najpiękniej przystrojony rower znalazły uznanie w konkursach. Najstarszym rowerem w czasie Święta był niemiecki rower z 1937 roku, a najpiękniej przystrojony ten upodobniony do św. Mikołaja.

AfterParty

Na koniec dnia wszyscy uczestnicy imprezy zostali zaproszeni do Klubu Hemingway na gliwickim rynku, gdzie na wytrwałych czekała zabawa do białego rana.

Nowelizacja Prawa o Ruchu Drogowym

Głównym tematem poruszanym w czasie Gliwickiego Święta Cyklicznego była zmiana Prawa o Ruchu Drogowym. Prezydent Polski podpisał 22 kwietnia nowelizację PoRD, która jest przychylna dla rowerzystów. Jednak rowerzyści odniosą większą korzyść z jego wprowadzenia dopiero wówczas, gdy wszyscy uczestnicy ruchu drogowego będą znali nowe zmiany oraz zaczną ich przestrzegać. Przedstawiciele Śląskiej Inicjatywy Rowerowej w trakcie pikniku opowiadali uczestnikom imprezy na czym polegają nowe zmiany w prawie.

Stolik obywatelski

W trakcie pikniku został zorganizowany Stolik Obywatelski, gdzie mieszkańcy Gliwic mieli okazję wziąć udział w akcjach społecznych prowadzonych przez Pawła Kwaska ze Śląskiej Inicjatywy Rowerowej. Petycje dotyczące dopuszczenia rowerzystów na bus-pas na ul. Dolnych Wałów, umożliwienia rowerzystom jazdy po chodnikach przy ul. Toszeckiej i Pszczyńskiej oraz możliwości legalnej jazdy rowerem po Rynku w Gliwicach, cieszyły się dużym zainteresowaniem i ogromnym poparciem uczestników Święta. Organizatorzy Stolika mają nadzieję, że dzięki wsparciu Gliwiczan uda im się przekonać urzędników do prorowerowych zmian w infrastrukturze drogowej, które znacznie poprawią bezpieczeństwo i wygodę rowerzystów.

Podsumowanie

Gliwiczanie polubili ideę obchodów Święta Cyklicznego. Wszyscy bardzo dobre się bawili, aktywnie brali udział konkurencjach sprawnościowych i intelektualnych. Z pewnością w przyszłym roku Śląska Inicjatywa Rowerowa także zorganizuje Gliwickie Święto Cykliczne. Dziękujemy wszystkim rowerzystom za udział w imprezie i zapraszamy już za rok na drugą edycję Gliwickiego Święta Cyklicznego.

Już niebawem na stronie internetowej Gliwickiego Święta Cyklicznego pod adresem www.gliwice.swietocykliczne.pl dostępna będzie fotorelacja z imprezy. Dodatkowo dzięki współpracy z Gliwickim Klubem Filmowym "WROTA" w opracowaniu są spoty reklamowe relacjonujące pierwszą edycję Gliwickiego Święta Cyklicznego. Wszystkie materiały zostaną opublikowane na oficjalnej stronie Gliwickiego Święta Cyklicznego.

Załącznik:
Galeria zdjęć do pobrania:  Galeria 1, Galeria 2

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz