Petycję znajdziesz tutaj.
Szanowne Panie Posłanki i Senatorki, Panowie Posłowie i Senatorowie
Polskie Prawo o ruchu drogowym i doprecyzowujące je akty wykonawcze jako zbiór przepisów regulujących poruszanie się na rowerach pozostawia wiele do życzenia. Ułomność prawa krajowego wynika przede wszystkim z niezgodności z zapisami Konwencji Wiedeńskiej, ratyfikowanej przez Polskę w 1988 roku. Skutkiem tego jest dyskryminacja i niedostateczna ochrona bezpieczeństwa osób podróżujących na rowerach, a także ograniczenie rozwoju transportu rowerowego.
Parlamentarna Grupa Rowerowa pod przewodnictwem posłanki Ewy Wolak 16 grudnia 2009 wprowadziła pod obrady parlament poselski projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym (druk nr 2771). Projekt opracowany przez Ogólnopolską Sieć "Miasta dla Rowerów" ma na celu dostosowanie prawa krajowego do Konwencji Wiedeńskiej. 11 lutego 2010 projekt został w I czytaniu skierowany do Komisji Infrastruktury.
Główne zmiany przewidziane w projekcie, mające ułatwić poruszanie się na rowerach:
- aktualizacja definicji pojęć ustawowych, m. in. roweru, drogi dla rowerów,
- wprowadzenie pojęć: pasa ruchu dla rowerów, śluzy rowerowej, wózka rowerowego (rikszy),
- pierwszeństwo na przejazdach rowerowych,
- możliwość jazdy środkiem pasa drogowego przy skręcie w lewo,
- możliwość wyprzedzania z prawej strony pojazdów wolniej jadących,
- możliwość poruszania się po chodniku przy złych warunkach pogodowych, np. gwałtownej ulewie,
- możliwość poruszania się na rowerze wyposażonym w opony z kolcami,
- możliwość wykorzystania przyczepek do rowerów do przewozu dzieci.
Wprowadzane projektem zmiany spowodują poprawę bezpieczeństwa osób poruszających na rowerach i przyczynią się do upowszechnienia roweru jako środka transportu. Uzyskane w ten sposób zmniejszenie udziału pojazdów napędzanych paliwami ograniczy wydatki na budowę i utrzymanie dróg, a także emisje ze spalania. To wpłynie pozytywnie na stan środowiska przyrodniczego oraz warunki życia Polek i Polaków, jak również stan zdrowia społeczeństwa polskiego.
Dlatego zwracamy się do Państwa z prośbą o poparcie zmian proponowanych w projekcie. Mamy nadzieję, że dzięki Państwa staraniom projekt szybko przejdzie proces legislacyjny i zostanie przyjęty jeszcze w trakcie obecnej kadencji parlamentu.
Petycję znajdziesz tutaj.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz